Otwarcie wystawy pokonkursowej „Śląska Rzecz 2017” [FOTO]

W czwartek, 6 września 2018 roku, otwarta została wystawa pokonkursowa „Śląska Rzecz 2017”. Gości wernisażu powitali wspólnie Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Górnośląskiego, oraz Lubomira Trojan, zastępca dyrektora Zamku Cieszyn – inicjatora i organizatora jak dotąd jedynego regionalnego konkursu designu w Polsce.

Dostępna od wczoraj w Muzeum Górnośląskim ekspozycja to pierwsza po prezentacji w Cieszynie odsłona wystawy pokonkursowej „Śląska Rzecz 2017”. Z pewnością zainteresuje miłośników nie tylko działalności lokalnych projektantów, marek projektowych i przedsiębiorców, stawiających w swojej strategii rozwoju na design. Zapraszamy na przegląd dobrze zaprojektowanych śląskich produktów, projektów graficznych i usług, pokazujący, że laureaci konkursu są najlepszymi wizytówkami swoich regionów.

Wystawa to podsumowanie trzynastej edycji jedynego regionalnego konkursu designu w Polsce, organizowanego przez Zamek Cieszyn – pierwsze w kraju regionalne centrum designu. Prezentowane są na niej najlepsze z wdrożonych w województwach śląskim i opolskim w minionym roku produkty, projekty graficzne i usługi, które służą jego mieszkańcom. W konkursie doceniane są wysoka jakość wzornictwa oraz funkcjonalne i innowacyjne rozwiązania. Wystawa ta pokazuje, że dzięki współpracy firm i projektantów powstają w obu regionach produkty, projekty graficzne i usługi użyteczne, dostępne, dobrze przemyślane i stworzone z myślą o użytkownikach. A dzięki nim poprawia się jakość życia każdego z nas.

W tegorocznej edycji można zobaczyć realizacje pokazujące, że designu nie można kojarzyć wyłącznie z estetyką i potrzebą wyróżnienia się, że jest on przede wszystkim odpowiedzią na realne, choć nie zawsze widoczne, potrzeby i wyzwania w każdej sferze życia. Takie jest chociażby nagrodzone w kategorii „Produkt” Teddy Bed, czyli łóżko szpitalne dla starszych dzieci, wyprodukowane przez firmę Formed z Łodygowic, czy wyróżniona w kategorii „Usługa” platforma monitorowania jakości powietrza SmogOrFog, wdrożona przez firmę Fulco System z Gliwic. Można także zobaczyć swoisty „design wagi ciężkiej”, czyli Sondę SYS 01 – przemysłową drukarkę 3D, pozwalającą wytwarzać obiekty do szybkiego prototypowania, projektu mieszkającego w Bytomiu Michała Latko.

Z tych rozwiązań i oferowanych przez design narzędzi korzystają nie tylko firmy, ale i instytucje publiczne (jak sfera kultury) oraz samorządy lokalne. Przykładem tego jest nagrodzona w kategorii „Grafika użytkowa”, zaprojektowana przez Matyldę Sałajewską dla województwa śląskiego, książka kucharska „Śląskie od kuchni”, wskazująca, jak w oryginalny sposób promować region, czy wyróżniony w kategorii „Grafika użytkowa” rebranding systemu identyfikacji wizualnej Teatru Małego w Tychach projektu Marty Gawin.

Wśród pozostałych dwudziestu trzech nominowanych do wystawy wdrożeń zwiedzający obejrzą stroje dla pracowników chorzowskiego Teatru Rozrywki, odpowiadających za obsługę widowni, spersonalizowane książeczki sensoryczne dla dzieci, a nawet deski longboardowe. Wielbicieli grafiki użytkowej zainteresuje z pewnością ponadto nowa identyfikacja wizualna Stadionu Śląskiego, oprawa wizualna konferencji „TEDx” w Katowicach oraz wydany przez Fundację Iskierka poradnik kulinarny „JedzONKO” z propozycjami atrakcyjnych przepisów dla pacjentów oddziałów onkologii dziecięcej.

Ważne miejsce wśród pozostałych nominowanych do wystawy wdrożeń zajmują realizacje autorstwa projektantów związanych z Bytomiem: projekt przyznawanego przez województwo śląskie trofeum Śląskie Laury za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, którego współautorem jest Michał Latko; lampy Minimal zaprojektowane przez Łukasza Jaworskiego; będące oryginalną formą promocji miasta projekty etykiet przetworów „Sosnowoc” autorstwa Pawła Krzywdy i Agaty Korzeńskiej ze studia projektowego IDEE (odpowiadających też za identyfikację graficzną tegorocznej edycji konkursu oraz projekt katalogu wystawy); publikacje Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” z Bytomia zaprojektowane przez Piotra Kowalczyka i Marcina Wysockiego oraz publikacja „Solidaryca – fenomen komunikacyjny” projektu Tomasza Bierkowskiego.

Fotorelację z wydarzenia przygotował Witalis Szołtys.

czas trwania: 6 września–14 października 2018
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
organizator konkursu: Zamek Cieszyn
sekretarz konkursu i koordynacja wystawy pokonkursowej: Agnieszka Szczepanik-Szewczyk (Zamek Cieszyn)