Górnośląskie kroszonki 2017

Górnośląskie kroszonki, fot. Witalis SzołtysW kwietniu w Muzeum Górnośląskim można oglądać najpiękniejsze pisanki, zgłoszone w 28. edycji konkursu Górnośląskie kroszonki 2017. Na wystawie zaprezentowano 272 fantazyjne jaja, zdobione różnymi technikami.

Jaja zdobiono już w starożytności. Widziano w nich symbole odradzającego się życia oraz płodności i wierzono, że zapewniają trwanie świata. Farbowane łupinami cebuli zabezpieczały przed złymi mocami, a barwione młodym żytem przynosiły szczęście. Dziś, gdy pogańskie wierzenia i ludowe prawidła straciły na znaczeniu, malowane jajka są ozdobą wiosennego stołu, a dla chrześcijan – znakiem Zmartwychwstania.

Pisanki w poszczególnych regionach otrzymały odmienne nazwy (wydmuszki, kraszanki, a na Śląsku kroszonki), utrwaliły się też różne tradycje ich zdobienia. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza – zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem.

W tegorocznym konkursie, kierowanym do dorosłych mieszkańców województwa śląskiego, wzięło udział 58 uczestników (regulamin). Piętnastu z ich to debiutanci. Najmłodszy kroszonkarz ma 20 lat, najstarszy – 84. Zgłoszone na konkurs prace zostały ocenione wg technik wykonania. Co ciekawe, to nie tradycyjne techniki okazały się najpopularniejsze. W tym roku przeważająca liczba pisanek udekorowana została w sposób nowatorski. O ich różnorodności można przekonać się, oglądając ekspozycję (poznaj laureatów konkursu).

Zwiedzających wystawę Górnośląskie kroszonki 2017 zainteresuje nie tylko precyzja wykonania filigranowych pisanek, wielość ornamentów, kolorów, estetyka prac, ale również pomysłowość autorów, którzy – nie da się ukryć – idą z duchem czasu. Na jajkach zobaczyć można nie tylko motywy kwiatowe czy geometryczne, ale również gwiazdozbiory, zwierzęta czy… polską reprezentację skoczków narciarskich!

Czas trwania wystawy: 1–30 kwietnia 2017
*Wystawę można zwiedzać również w Poniedziałek Wielkanocny w godz. 11.00–17.00. Tego dnia wstęp na wystawę będzie wolny.
Miejsce: ul. Korfantego 34
Kurator: Małgorzata Kłych

Wydarzenia towarzyszące wystawie:
28 stycznia 2017, godz. 15.00 – Zdobienie kroszonek. Malowanie woskiem – warsztaty kroszonkarskie
4 lutego 2017, godz. 15.00 – Zdobienie kroszonek. Technika rytownicza – warsztaty kroszonkarskie
11 lutego 2017, godz. 15.00 – Zdobienie kroszonek. Technika oklejania – warsztaty kroszonkarskie
2 kwietnia 2017, godz. 16.00 – oprowadzanie kuratorskie
8 kwietnia 2017, godz. 12.30 – warsztaty dla dzieci Filcanki, niecodzienne pisanki
11 kwietnia 2017, godz. 17.00 – spotkanie Wielkanoc wczoraj i dziś

Fotorelacja z gali finałowej konkursu i z otwarcia wystawy
Pocztówki z kroszonkami laureatów konkursu

Patroni honorowi
marszalek RGB    biskup RGB

Patroni medialni
TVP3_Katowice    Radio_Em_patronat_na_nierownym_i_ciemnym    Gosc_patronat      slask_RGB     Życie Bytomskie     Gazeta Wyborcza    Bytomski

Sponsorzy
pec    LOGO-ZBM_RGB     lkn_RGB

Partner
Gmina Bytom