Fotografia dzikiej przyrody 2002-2016 / Wildlife Photographer of the Year

© Jordi Chias, Hiszpania, Żółwi klejnot

Wystawa składa się z 70 zdjęć wybranych z ekspozycji powstałych w wyniku konkursu fotograficznego „Wildlife Photographer of the Year” odbywającego się w latach 2002–2016, organizowanego od 1965 roku przez BBC Worldwide i Natural History Museum w Londynie, a od czterech lat wyłącznie przez londyńskie muzeum. Przez tych 15 lat wszystkie edycje wystawy były prezentowane w Polsce, w tym rokrocznie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Obecnie jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs poświęcony fotografii przyrody, przeznaczony dla profesjonalistów i amatorów, a także dla młodzieży i dzieci. Większość osób fotografujących przyrodę ubiega się o laury w nim. Zdobywają je ci, w których obrazach łączą się oryginalne spojrzenie, łut szczęścia i znajomość przyrody. Wcale nie musi oznaczać to „uzbrojenia” w najlepszy sprzęt i odbywania wojaży po całym świecie.

Od lat każdego roku na konkurs wpływa od 40 do 50 tysięcy zdjęć wykonywanych przez ponad 4 tysiące fotografów z ponad 90 krajów. Jałowe pustynie, wzniosłe granie, gęste tropikalne dżungle czy otwarty ocean – te zdjęcia są nie tylko wizualnymi „ambasadorami” świata dzikiej przyrody, ale ukazują też artystyczną perfekcję twórców, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody uchwycone przez fotografów w jej całej wspaniałości.

Życie płynie szybko: narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – ciągle się przeplatają, raz za razem. O większości z tych codziennych dramatów nic nie wiemy. Dzięki temu, że fotografowie z całego świata uchwycili niektóre z tych momentów, możemy je zobaczyć i kontemplować. Czasem to zwyczajne chwile, czasem zupełnie wyjątkowe. Jedne dodają otuchy, a inne każą zadać sobie pytanie o nasz wpływ na przyrodę. Dzięki temu wystawa zyskuje ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to rozbudzając w nas potrzebę dbania o jej przyszłość.

Wystawa, oprócz Polski, jest prezentowana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach, a każdego roku zwiedza ją ponad milion osób. Tworzące ją zdjęcia to nie tylko wizualni „ambasadorzy” świata natury. Są to też prace doskonałe pod względem artystycznym, wykorzystujące techniczne zaawansowanie fotografii i zachwycające naturalnym pięknem przyrody. Nic nie oddziałuje silniej niż sugestywna fotografia, która pobudza wyobraźnię, zajmuje umysł i porusza serce. Także nasze.

Wystawa „Wildlife Photographer of the Year” jest stworzona i rozpowszechniana przez Natural History Museum w Londynie. Organizatorem wystawy w Polsce jest Agencja Zegart.

czas trwania: 3.01-25.02.2018
miejsce: 
pl. Jana III Sobieskiego 2