Zaraz za naszym ogrodem zaczyna się Czas – biografia Alana Aleksandra Milne’a

Kolejne spotkanie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie związane z biografią Alana Aleksandra Milne’a. Biografia ta jest trochę tajemnicza, trochę zaskakująca, odkrywająca człowieka silnie związanego z rodziną i powinnościami wobec niej, pełnego zaskakującego humoru, a jednak zachowującego dystans wobec otoczenia.

Alan Aleksander Milne – autor jednej z najbardziej znanych książek na świecie – ani przez moment nie podejrzewał, że swoje miejsce w światowej literaturze znajdzie wyłącznie jako autor przygód Kubusia Puchatka, czyli de facto jako pisarz dla dzieci.

Historia rozpoczęła się w roku 1921, kiedy jego syn Christopher dostał od ojca misia. Potem, gdy miał trzy latka, odwiedził z ojcem zoo. Chłopiec był oczarowany, a w zoo spodobała mu się przede wszystkim niedźwiedzica Winnipeg i natychmiast po powrocie nazwał tak swojego misia.

A.A. Milne wpadł zaś na pomysł napisania książki o pluszowej zabawce, a w zasadzie o tym, o czym marzy mały chłopiec. Kubuś Puchatek jest wszak opowieścią o małym chłopcu, który odgrywa rolę ojca względem ożywionych pluszaków w Stumilowym Lesie – Prosiaczka, Kłapouchego, Kangurzycy czy Maleństwa – i który delikatnie poucza, nie wywierając nań nacisku i tolerując ich wady. Opowieść trafiła na podatny grunt, bo okazało się, że wielu chłopców marzy o tym, by być jak ich ojcowie, i równie wielu zgadza się z Kubusiem Puchatkiem, jak on uważając, że najważniejsza w życiu jest miłość i przyjaźń. Poza tym opowieść ta oswaja trudne chwile, takie jak pożegnanie czy śmierć: „Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika”. A czekając, odkrywamy, że za „ogrodzeniem” czai się Czas.

I to czasowi właśnie, niezwykle ważnemu dla Milne’a, czasowi pomiędzy datą jego narodzin w 1882 a datą jego śmierci w 1956 roku zostanie poświęcone majowe spotkanie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

kiedy?  12 maja 2021 (środa), godz. 17.00
gdzie? Sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34 
prowadzi: Jolanta Zaczkowska
wstęp: 1 zł
UWAGA: W związku z ograniczeniami epidemicznymi wprowadzonymi dla Państwa bezpieczeństwa obowiązuje limit 15 osób na wykładzie.