Wielkanocne dekoracje domu wczoraj i dziś – wykład towarzyszący wystawie „Górnośląskie kroszonki 2018″ (festiwal „Ślōnski szwōng”)

Wielkanoc to największe chrześcijańskie święto, podczas którego bardzo wiele otaczających nas rzeczy – ozdób i potraw –  niesie ze sobą szczególną treść i symbolikę. To, w jaki sposób przygotowujemy nasz dom na Wielkanoc: od uprzątnięcia poprzez ozdobienie wnętrza i stołu aż do przygotowania potraw, nie jest przypadkowe i ma swoje głębokie uzasadnienie.

Etnografowie wskazują, że dawniej przystrajano domy wycinankami z papieru – najpierw białego, potem kolorowego, a pod sufitami wieszano kolorowe pająki, czyli rodzaj ozdoby wykonanej ze słomy lub z papieru. Do ozdabiania domu korzystano z tego, co było pod ręką. Takim materiałem był chociażby piasek, którym wysypywano podłogi w taki sposób, żeby pięknie odwzorowywał rośliny. Ręcznie dekorowano jajka, zamieniając je w pisanki, a także ręcznie haftowano obrusy i serwety. Od takiego ozdabiania domostw już w większości odeszliśmy, ale w to miejsce weszły inne, nowe sposoby upiększania domów i mieszkań.

Dziś domowe porządki wymagają mniejszego nakładu pracy i nasze domy rzadko są przyozdobione ozdobami wytworzonymi przez nas samych. A te są niby takie same, a jednak się różnią. I tych o różnicach między ozdabianiem domu przed Wielkanocą kiedyś i dziś, będzie mowa na wykładzie.

Czy czas Wielkanocy jest dla nas tak samo ważny jak dla naszych przodków? Czy ozdabiamy nasze domy tradycyjnie, czy staramy się unowocześnić wystrój domu? Co nowego przybyło i gości w czasie Świąt Wielkanocnych u nas od niedawna, a co przetrwało od dawna? I czy możemy mówić o wielkanocnym designie w XXI wieku? Podczas spotkania spróbujemy się przyjrzeć ikonom czasu Wielkanocy: temu, czym dysponujemy i pokazać to, co odeszło w przeszłość, a być może wróci pod inną postacią.

 

data: 21 marca 2018 (środa), godz. 17.00–18.00
miejsce: Sala Kolumnowa, ul. W. Korfantego 34
prowadzi: Jolanta Zaczkowska
wykład to kōncek Ślōnskiego szwōngu („Bajtlowisko”)
wstęp wolny

 

więcej o festiwalu „Ślōnski szwōng”

zobacz też pełen program wydarzeń festiwalu „Ślōnski szwōng”

więcej o wystawie czasowej „Górnośląskie kroszonki 2018”