Leon Wyczółkowski – grafik

Leon Wyczółkowski, Autoportret, ze zbiorów Muzeum GórnośląskiegoNa początku XX wieku, po wielu latach uprawiania malarstwa i osiągnięciu sławy w tej dziedzinie, w życiu Leona Wyczółkowskiego rozpoczął się ponad 30-letni okres fascynacji grafiką.

Twórczość tę prezentuje wystawa Wystarczy światło i czerń. Towarzyszące jej spotkanie, na które zapraszamy 22 września o godz. 17.00, wyjaśni, jak to się stało, że Wyczółkowski zrezygnował z barw.

Począwszy od roku 1900 mistrz pędzla rok za rokiem odchodził od malarstwa. Znalazł doskonały środek ekspresji w grafice: świetle oraz czerni. Rozwijał sztukę rysunku i testował możliwości algrafii, akwatinty, fluoroforty, miękkiego werniksu, wreszcie ukochanej litografii.

Tematami jego graficznych prac są natura, głównie drzewa, architektura polskich miast, tęskne pejzaże, a także osobistości takie jak Chopin, Jasieński, Kossak czy Malczewski.

Na wystawie Wystarczy światło i czerń. Leon Wyczółkowski zaprezentowano ponad 40 prac artysty ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego. Pochodzą one z lat 1903–1931 i w większości są pokazywane po raz pierwszy. Ekspozycję można zwiedzać do 31 grudnia br.

Data: 22 września 2016 (czwartek), godz. 17.00
Miejsce: gmach przy ul. W. Korfantego 34, Sala Kolumnowa
Prowadzący: Agnieszka Bartków
Wstęp wolny