Kobieta wśród pejzaży. „Portret chłopki w białej chustce”

Portret chłopki w białej chustce (fragment)W twórczości Romana Kochanowskiego najważniejsze miejsce zajmował pejzaż. Malarz, związany głównie z monachijskim środowiskiem artystycznym, był autorem krajowidoków z okolic Krakowa oraz terenów Bawarii. Tymczasem najnowszy nabytek Muzeum Górnośląskiego to nie pejzaż, a portret. Portret kobiety w białej chustce – wyjątkowe dzieło w ponad sześćdziesięcioletniej twórczości artysty i znakomite uzupełnienie kolekcji muzeum.

Już pobieżna analiza edukacji artystycznej Romana Kochanowskiego pozwala zrozumieć, skąd w twórczości tego artysty tak duże zamiłowanie do pejzaży. Kochanowski pobierał lekcje w prywatnej pracowni Maksymiliana Cerchy (ucznia ojca polskiego pejzażu – Jana Nepomucena Głowackiego), następnie, na studiach, wybrał pracownię Henryka Grabińskiego (ucznia pejzażysty Alberta Zimmermana).

Zakupiony przez Muzeum Górnośląskie Portret chłopki w białej chustce od września br. będzie prezentowany w Galerii Malarstwa Polskiego. Portretowana kobieta została na nim ukazana na neutralnym tle, w profilu. Obraz jest sygnowany w prawym dolnym rogu monogramem „RK”. Nietuzinkowość tej pracy podkreśla zastosowanie monochromatycznej palety barw, praktycznie niespotykanej w twórczości artysty.

11 września zapraszamy na spotkanie Kobieta wśród pejzaży poświęcone temu dziełu. Po Galerii Malarstwa Polskiego oprowadzi kierownik Działu Sztuki MGB Agnieszka Bartków.

Data: 11 września 2016 (niedziela), godz. 12.00
Miejsce: gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2
Prowadzący: Agnieszka Bartków
Wstęp wolny