Górnośląskie kroszonki 2016 – wernisaż wystawy

Górnośląskie kroszonki 2016Jajko, którym dzielimy się podczas wielkanocnego śniadania, ma niezwykle bogatą symbolikę. Już w starożytności było czczone i dekorowane. Pokonkursowa wystawa Górnośląskie kroszonki 2016 jest okazją, by przypomnieć wierzenia, tradycje i zwyczaje z nim związane, przede wszystkim jednak zwraca uwagę na możliwości zdobienia jaj oraz na kunszt, jaki osiągnęli w tym zakresie śląscy kroszonkarze.

Na wystawie Górnośląskie kroszonki 2016 znalazły się prace zgłoszone w tegorocznej, 27 edycji konkursu o tej samej nazwie. Wzięli w nim udział mieszkańcy województwa śląskiego w wieku powyżej 16 lat, którzy przygotowali komplet (5 sztuk) kroszonek. Prace ocenione zostały w czterech kategoriach, w zależności od zastosowanej techniki dekoracji.

A sposobów zdobienia jest wiele. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza – zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim wzory. Pisanki okleja się rdzeniem sitowia, słomką bądź trawi kwasem. Pojawiają się też innowacje – jaja dekorowane techniką decoupage czy delikatne ażury. Wystawa umożliwia ponadto porównanie sposobów zdobienia popularnych na Śląsku, jak i na Opolszczyźnie, gdzie prym wiedzie wzornictwo kwiatowe.

Zapraszamy na galę wręczenia nagród w konkursie oraz do udziału w wernisażu wystawy. W tym samym czasie otwarta zostanie druga wystawa podejmująca temat jaj (ich obecności w przyrodzie) – Omne vivum ex ovo.

Wernisaż: 12 marca 2016 (sobota), godz. 11.30
Czas trwania wystawy: 12 marca–17 kwietnia 2016 r.
Miejsce: gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2
Kurator: Małgorzata Kłych
Wstęp wolny