Dożynki – święto plonów – oprowadzanie po wystawie „Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku”

Już w najbliższą niedzielę, 20 września, o godzinie 15.30 pragniemy zaprosić Państwa na oprowadzanie po wystawie stałej „Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku”. Tematem przewodnim będą dożynki.

Dożynki są ukoronowaniem całorocznego trudu rolników włożonego w uprawę ziemi. Już od XVI wieku święto plonów celebrowane było w całej Polsce. Podczas jego obchodów obok elementów świeckich i religijnych przeplatały się także archaiczne pochodzące z czasów pogańskich. Obrzęd ten miał zapewnić pomyślność przyszłorocznych plonów i ciągłość wegetacji.

Na Śląsku dożynki nazywano także żniwnem, żniwnówką, na Śląsku Opolskim żniwniokiem, a w Beskidzie Śląskim potrzęsem. Święto plonów na przestrzeni wieków zmieniło nieco swoją formę, ale podstawa była niezmienna. Rozpoczynano od uroczystego ścięcia pozostawionych na polu kępek zbóż i wykonaniu z nich przez kobiety i dziewczęta wieńca – korony przyozdabianej kolorowymi kwiatami i wstążkami. Mężczyźni natomiast zdobili kłosami zbóż wozy drabiniaste i kosy. Następnie formowano pochód, na początku którego jechali muzykanci, kolejno kobiety i dziewczęta z koroną oraz żniwiarze. Zmierzano do domu gospodarza lub folwarku, gdzie po przyjeździe wykonywano pieśń „Przynosimy plon, w gospodarza dom”, następnie przekazywano koronę gospodarzowi, którą zawieszano w sieni. Potem odbywał się obrzędowy taniec przodownicy z gospodarzem i przodownika z gospodynią. Następnie gospodarz dziękował rolnikom za tegoroczne zbiory i zapraszał do wspólnego, uroczystego posiłku. Na zakończenie dożynek odbywały się także wspólne tańce i śpiewy przy akompaniamencie muzyki.

 kiedy? 20 września 2020 (niedziela), godz. 15.30
 gdzie? pl. J. III Sobieskiego 2
 prowadzi: Anna Jurczyk
 wstęp wolny
 liczba uczestników ograniczona: 10 osób

_____________________

▪️ Nowe godziny zwiedzania oraz regulamin zwiedzania 📜
▪️ Aktualne wystawy czasowe: „Historia plakatem pisana. W 110-lecie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”🖼 Andrzej Bierncaki. Przewrót… do źródeł 🖼
▪️ Nadchodzące wystawy czasowe: Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce 🖼
▪️ Konferencja naukowa: Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce 🎓
▪️ Wystawy stałe: przyrodnicza 🦋, etnograficzna 🕰, Galeria Malarstwa Polskiego 🎨