Muzeum Górnośląskie w Bytomiu realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Integracja i mobilizacja danych o różnorodności biotycznej Eukaryota w zasobach polskich instytucji naukowych (IMBIO)”
Źródło finansowania: Program Operacyjny Polska Cyfrowa, poddziałanie 2.3.1 „Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki” (Typ II projektu: Cyfrowe udostępnienie zasobów nauki);
Ogłoszenie o decyzji CPPC: https://cppc.gov.pl/aktualnosci/1659-zakonczenie-oceny-merytorycznej-wnioskow-z-poddzialania-2-3-1-11-nabor-ii-runda;
Nr projektu: POPC.02.03.01-00-0081/19
Budżet: 18 763 954 zł
Okres realizacji: 1. stycznia 2020 – 31. grudnia 2022
Beneficjent / Lider projektu: Uniwersytet Warszawski
Partnerzy:
- Akademia Pomorska w Słupsku
- Instytut Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk
- Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk
- Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk
- Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk
- Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
- Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy
- Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Opolski
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Uniwersytet w Białymstoku
- Uniwersytet Wrocławski
Opis Projektu:
Projekt powstał w ramach konsorcjum 18 instytucji naukowych, współpracujących w Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności (KSIB). Głównym celem jest otwarcie dostępu do danych o różnorodności biologicznej organizmów jądrowych (Eukaryota), znajdujących się w zasobach instytucji partnerskich. Będzie on realizowany poprzez digitalizację i udostępnienie danych nie istniejących dotąd w formie cyfrowej lub pozostających poza siecią.
Mobilizacja obejmie cenne zbiory okazów flory i fauny z kraju i innych rejonów świata, kartoteki, dane bibliograficzne i niepublikowane oraz bazy danych. Integracja danych na poziomie merytorycznym i strukturalnym zapewni ich techniczną spójność i jakość naukową oraz możliwość ich późniejszego wykorzystania w szerokim zakresie możliwych zastosowań. Powstanie system informatyczny, służący do zarządzania danymi i wizualizacji efektów działań, a także komunikacji z zewnętrznymi aplikacjami i repozytoriami, w tym Global Biodiversity Information Facility (GBIF). Integracja będzie dotyczyć organizacji i standaryzacji danych w zakresie taksonomii oraz informacji przestrzennej, niezbędnych dla zapewnienia wartości merytorycznej.
Projekt dostarczy narzędzi wspierających profesjonalistów i specjalistów-amatorów w zakresie gromadzenia danych i digitalizacji, a także redukując koszty digitalizacji poprzez pracę w grupie (również działania typu crowd-sourcing). Wśród zgromadzonych danych znajdą się także informacje o gatunkach szczególnego zainteresowania (inwazyjne, szkodliwe, zagrożone, chronione), istotne dla ochrony przyrody, środowiska, rolnictwa, leśnictwa i innych sfer życia publicznego (np. ochrona zdrowia, edukacja).