Artystyczne wizje ery karbońskiej – spotkanie towarzyszące wystawie czasowej „Kiedy węgiel był zielony – twórczość Ludwika Holesza” [FOTO]

W środę, 6 czerwca 2018 roku odbyło się spotkanie „Artystyczne wizje ery karbońskiej”, towarzyszące wystawie czasowej „Kiedy węgiel był zielony – twórczość Ludwika Holesza”. Wśród gości panelu, prowadzonego przez Leszka Jodlińskiego, Dyrektora Muzeum Górnośląskiego znaleźli się: prof. dr hab. Dorota Nalepka – specjalistka z zakresu paleobotaniki z Instytutu Botaniki Polskiej Akademii Nauk im. W. Szafera w Krakowie, Weronika Holesz-Kurzydym – córka artysty oraz Anna i Teodor Segietowie –  kolekcjonerzy sztuki naiwnej. Spotkanie zgromadziło licznych miłośników nurtu naïve art.

Wizje roślinności ery karbońskiej Ludwika Holesza są treścią cyklu jego obrazów. Ich inspiracją były okazy kopalnych szczątków roślin obserwowanych i kolekcjonowanych przez niego w okresie, kiedy pracował jako górnik. Jego wyobraźnia kreowała świat dalekiej przeszłości, w którym fantastyczna roślinność powstała na bazie motywów rzeczywistych fragmentów roślin.

Prof. dr hab. Dorota Nalepka i dr hab. Maria Barbacka, zajmujące się florami kopalnymi, zainteresowały się możliwością rozpoznania motywów używanych przez Ludwika Holesza i zakwalifikowania ich do konkretnych taksonów roślin karbońskich. Wśród jego ulubionych wątków można zidentyfikować fragmenty lepidodendronów, klinolistów (sphenophyllum), annularii, paproci, kalamitów, sigilarii i stigmarii. Są to popularne taksony flory karbońskiej: skrzypowych, widłakowych, paproci oraz paproci nasiennych.

więcej o wystawie czasowej „Kiedy węgiel był zielony – twórczość Ludwika Holesza”