Premiera filmu „Historia i teraźniejszość EC Szombierki” i INDUSTRIADA z Muzeum Górnośląskim w EC Szombierki [FOTO]

Już drugi raz Muzeum Górnośląskie zaangażowało się w INDUSTRIADĘ – święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, święto liczącej 42 obiekty w blisko 30 miejscowościach województwa śląskiego, najbardziej interesującej trasy turystyki industrialnej w Polsce. To właśnie tegoroczny motyw przewodni 9. edycji tego największego festiwalu dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy, „Industria jest kobietą”, stał się inspiracją dla działań Muzeum w EC Szombierki – wspaniałym bytomskim obiekcie, zaprojektowanym przez Georga i Emila Zillmannów, zwanym katedrą industrialu. Tym razem przygotowaliśmy zarówno propozycje dla pasjonatów historii i techniki, jak i warsztaty, które połączyły pokolenia i były pretekstem do dobrej zabawy z całą rodziną.

W piątek, 8 czerwca, odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Historia i teraźniejszość EC Szombierki”. Jest to wyjątkowy, bo pierwszy film poświęcony historii tego obiektu oraz ludziom tam pracującym. To opowieść o jednej z największych niegdyś elektrowni w Europie, która rozpoczęła działalność w 1920 roku. Film w reżyserii Alicji Schatton ze zdjęciami Tomasza Kozika, którego producentem jest Muzeum Górnośląskie, pokazuje historię tego miejsca z punktu widzenia pracowników, którzy je współtworzyli. Ich osobiste wspomnienia i indywidualne spojrzenie na dzieje elektrociepłowni stanowią ciekawe i cenne uzupełnienie obrazu. Do tego pasjonatów historii i techniki z pewnością zachwyci zachowany i mało znany materiał ikonograficzny z czasów budowy i funkcjonowania kompleksu, który, poprzez zastosowanie zabiegów graficznych, zyskuje w filmie nowy wymiar. W filmie można też usłyszeć m.in. historię o śląskim kopciuszku, czyli Joannie Schaffgotsch von Schomberg-Godulla, dziedziczce fortuny Karola Goduli – opowiada o niej dr Joanna Lusek, kierownik Działu Historii Muzeum Górnośląskiego. Kontekst architektoniczno-projektowy tego niezwykłego miejsca dopełnia fascynująca opowieść dr hab. Irmy Koziny. Premierowy pokaz filmu zgromadził ponad 120 osób. Widzowie przyjęli go oklaskami, podkreślając jego walory dokumentacyjne. To także z powodu dużego zainteresowania projekcja była powtarzana cyklicznie dzień później jako jeden z punktów zwiedzania EC Szombierki – tego dnia obejrzało go ponad 250 osób. Film jest także dostępny w sprzedaży na płycie DVD w cenie 15 zł w Muzeum Górnośląskim oraz w sprzedaży internetowej.

Kolejną propozycją Muzeum Górnośląskiego były warsztaty rodzinne „W starym atelier”. To miejsce, gdzie można było poczuć klimat czasów, kiedy powstawała EC Szombierki. Przed wejściem do Elektrociepłowni pojawiły się prospekty przedstawiające panoramę Bytomia z charakterystycznym budynkiem w tle – Elektrociepłownią Szombierki (widokówka z początku XX wieku). Przed nim zostało ustawione atelier fotograficzne w stylu z początku XX wieku. Uczestnicy INDUSTRIADY mogli, korzystając z szafy prababci, przebrać się w stroje z epoki i zapozować do zdjęć w stylu retro. To była jedna z niewielu okazji, żeby wczuć się w świat naszych pradziadków, zakładając zopaski, kabotki, kiecki, brucleki czy bizoki. Bo bycie modnym kusi i nie pozostawia obojętnym najbardziej opornych! W stroje z epoki przebrało się i chciało zapozować na tle retro widokówki 120 osób, często wspólnie całymi rodzinami, a panorama Bytomia z początku XX wieku była również końcowym przystankiem zwiedzania grup z przewodnikiem.

Dziękujemy, że byliście z nami w EC Szombierki – do zobaczenia w Muzeum Górnośląskim i na Szlaku Zabytków Techniki! 🙂