Obraz Wyspiańskiego  z Muzeum Górnośląskiego  promuje Narodowe Czytanie „Wesela”

Pastelowy portret Wandy Siemaszkowej autorstwa Stanisława Wyspiańskiego  z 1901 roku promuje tegoroczną edycję Narodowego Czytania, organizowanego już po raz czwarty przez Kancelarię Prezydenta RP.

Obraz ten przedstawia słynną aktorkę krakowskich i lwowskich scen w stroju panny młodej z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Wizerunek powstał w roku premiery Wesela, mającej miejsce 16 marca 1901 roku i pochodzi ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Jego reprodukcja została umieszczona na okolicznościowej karcie pocztowej wydanej przez Pocztę Polską.

Portret Wandy Siemaszkowej został zakupiony przez Muzeum Górnośląskie 19 grudnia 1947 roku z kolekcji Ireny Łepkowskiej w Krakowie. W rolę modelki wcieliła się znakomita aktorka Wanda Siemaszkowa, pozująca Wyspiańskiemu w stroju scenicznym, przy ul. Krowoderskiej w Krakowie, dwa miesiące po prapremierze dramatu.

Od 8 października ten i inne obrazy z kolekcji będzie można zobaczyć w odnowionej przestrzeni Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Siemaszkowa na odwrocie pracy umieściła odręczną adnotację dotyczącą daty i miejsca powstania dzieła: „Pozowałam Ś.p. Stanisławowi Wyspiańskiemu w roku wystawienia «Wesela» 1901. – jako — Młoda — Wesela, w Krakowie, przy Krowoderskiej, w Maju. Wanda Siemaszkowa Kraków 11/5 1912 r.”.