„Obraz a słowo” – gala finałowa

_MG_9984

Za nami finał XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego. Na uroczystą galę do bytomskiej galerii malarstwa przybyli laureaci i nauczyciele z całego kraju. Niektórzy z nich, z racji odległości, po raz pierwszy widzieli opisywany przez siebie obraz Olgi Boznańskiej Dziewczynka przy oknie. Laureatom, wybranym spośród 230 osób biorących udział w konkursie, nagrody i statuetki Gęsie Pióro wręczali: dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu  Leszek Jodliński, sekretarz Urzędu Miejskiego w  Bytomiu Krzysztof Przybylski oraz przewodnicząca jury Iwona Mohl.

Konkurs organizowany jest od trzynastu lat, co roku młodzież opisuje jeden obraz z Galerii Malarstwa Polskiego. Najlepsze prace są drukowane w publikacji pokonkursowej. Młodzież rywalizowała w trzech kategoriach: gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej i obcojęzycznej. Wśród nagrodzonych prac były opowiadania, eseje, wiersze, nawet utwory dramatyczne. Wszystkim uczestnikom konkursu oraz nauczycielom przygotowującym młodzież serdecznie dziękujemy i gratulujemy wyników. Dzięki Państwa zainteresowaniu bytomska Galeria Malarstwa Polskiego jest jedna z najlepiej znanych i rozpoznawanych wśród młodzieży galerii w kraju a zainteresowanie opisem dzieła sztuki rośnie z roku na rok.

Zachęcamy do obejrzenia etiudy filmowej będącej ekranizacją opowiadania laureatki II nagrody – Mileny Batko oraz do zapoznania się z najlepszymi pracami XIII edycji. Laureaci tegorocznego konkursu mieli również możliwość wyboru obrazu, który będzie opisywany w przyszłorocznej edycji – wyniki głosowania poznają Państwo niebawem. Zachęcamy do odkrywania tajemnic tkwiących w obrazach.

Książeczka z pracami laureatów XIII edycji konkursu:  https://issuu.com/maszgdziebywac/docs/ksiazeczka_obraz_a_slowo