Muzealne hity, czyli ferie zimowe w Muzeum Górnośląskim

Warsztaty w Muzeum Górnośląskie, fot. W. SzołtysWarsztaty w Muzeum Górnośląskie, fot. W. SzołtysW czasie ferii zimowych zdecydowanie warto wybrać się do Muzeum Górnośląskiego. W naszym repertuarze znalazły się m.in. Muzealne hity – najpopularniejsze, uwielbiane przez dzieci i ich rodziców warsztaty, które każdorazowo inspirują, pobudzają wyobraźnię i wyzwalają wiele pozytywnych emocji.

Zajęcia odbywać się będą od wtorku do piątku o godzinie 12.30 w Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego. Koszt udziału w nich wynosi 10 zł. Obowiązują zapisy, które prowadzi Dział Edukacji (tel. 32 281-82-94 w. 127).

W czasie zajęć Jak stać się artystą? dzieci poznają tematy i techniki malarskie, nauczą się patrzeć na obraz, wezmą udział w przedstawieniu teatralno-muzycznym i wykonają miniatury martwej natury. Dzień później (Prababcia modna) będą miały okazję dowiedzieć się, w co 200 lat temu ubierały się górnośląskie modnisie. Zdobędą wiedzą na temat stroju ludowego, poznają zwyczaje z nim związane, a także przymierzą wybrane kreacje.

Zachęcamy także do lepszego poznania zwierząt, m.in. ptaków śląskich mokradeł i lokalnych drapieżników, do przyjrzenia się ich budowie ciała i wsłuchania się w dźwięki, które wydają (Drapieżnik – kto to taki?). Dzieci, wcielając się w rolę detektywów przyrody, sprawdzą, kto mieszka w lesie, po czym poznać, gdzie mieszka sowa, jakie ślady zostawia dzik i gdzie szukać borsuków (Tropiciele natury).

Do Muzeum Górnośląskiego zapraszamy miłośników starożytnego Egiptu – konstrukcji piramid i tajemnic egipskich kapłanów (Odkrywamy Egipt) oraz tych, którzy są ciekawi pochodzenia zabytkowych kafli piecowych (Ferie z archeologią. Zrób sobie kafel). Wśród Muzealnych hitów nie zabrakło również warsztatów artystycznych poświęconych mozaikom i malowaniu piaskiem.

Poza zajęciami dla dzieci przygotowaliśmy oprowadzanie kuratorskie po wystawie fotografii Józefa Dańdy, warsztaty kroszonkarskie dla dorosłych, wykłady poświęcone różnym sposobom portretowania Ślązaka w śląskiej literaturze oraz teatrze czy miłości w PRL-u i losowi Anny Iwaszkiewicz. Instytucję odwiedzą ponadto wyjątkowi goście.

Spotkanie z Jerzym Brukwickim (Martwe natury z życiem w tle) – krytykiem sztuki, jednym ze współtwórców ruchu kultury niezależnej w latach 80. XX wieku będzie okazją do rozmowy o martwych naturach powstałych w Polsce w latach 80. ubiegłego wieku. Z kolei 26 stycznia odbędzie się projekcja filmu Żydzi tarnogórscy. Historia i Pamięć, w której wezmą udział autorzy – Marek Panuś i Krzysztof Stręcioch. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

W styczniu poza wystawami stałymi w Muzeum Górnośląskim można zwiedzać ekspozycje: Kresowe miasta i miasteczka. Fotografie Józefa Dańdy, Ślonsko betlyjka, W istocie rzeczy. Aldona Mickiewicz oraz ostatnią odsłonę Pięciopaku kultury – wystawy-zagadki złożonej wyłącznie z 5 eksponatów, naprowadzających na pewne hasło. Może właśnie Wam uda się je odgadnąć! Zapraszamy.

Szczegółowy program

Muzealne hity, czyli ferie w muzeum

17 stycznia, 12.30 – warsztaty dla dzieci Jak stać się artystą? (Centrum Edukacji, 10 zł/zapisy)
18 stycznia, 12.30 – warsztaty dla dzieci Prababcia modna (Centrum Edukacji, 10 zł/zapisy)
19 stycznia, 12.30 – warsztaty dla dzieci Drapieżnik – kto to taki? (Centrum Edukacji, 10 zł/zapisy)
20 stycznia, 12.30 – warsztaty dla dzieci i dorosłych Rodzic i ja: Malowanie światłem i cieniem (Centrum Edukacji, 10 zł/zapisy)
24 stycznia, 12.30 – warsztaty dla dzieci Mozaika (Centrum Edukacji, 10 zł/zapisy)
25 stycznia, 12.30 – warsztaty dla dzieci Ferie z archeologią. Zrób sobie kafel (Centrum Edukacji, 10 zł/zapisy)
26 stycznia, 12.30 – warsztaty dla dzieci Odkrywamy Egipt (Centrum Edukacji, 10 zł/zapisy)
27 stycznia, 12.30 – warsztaty dla dzieci Tropiciele natury (Centrum Edukacji, 10 zł/zapisy)

Sobotnie spotkania z wiedzą

21 stycznia, 12.30 – warsztaty dla dzieci i dorosłych Rodzic i ja: Potworzaki (Centrum Edukacji, 10 zł/zapisy)
28 stycznia, 12.30 – warsztaty dla dzieci Zwierzęce zmysły (Centrum Edukacji, 10 zł/zapisy)

Spotkania

18 stycznia, 18.00 – spotkanie z Jerzym Brukwickim Martwe natury z życiem w tle (ul. W. Korfantego 34, wstęp wolny)
21 stycznia, 16.00 – spotkanie z cyklu Mit – pamięć – tożsamość Ślązaka portret własny (Centrum Edukacji, wstęp wolny)
25 stycznia, 17.00 – spotkanie Miłość w PRL-u. Anna Iwaszkiewicz – trudny los (Sala Kolumnowa, wstęp wolny)
26 stycznia, 18.00 – Żydzi tarnogórscy. Historia i Pamięć – projekcja filmu i spotkanie z autorami (Sala Kolumnowa, wstęp wolny)

Oprowadzanie kuratorskie

22 stycznia, 12.00 – oprowadzanie po wystawie Kresowe miasta i miasteczka. Fotografie Józefa Dańdy (ul. W. Korfantego 34, bilet na wystawy)

Warsztaty dla dorosłych

28 stycznia, 15.00 – warsztaty dla dorosłych Zdobienie kroszonek. Malowanie woskiem (Centrum Edukacji, 20 zł/zapisy)