Muzeum Górnośląskie w Awangardzie muzeów w 2017 roku

Jerzy Hulewicz, Kompozycja, ze zbiorów Muzeum GórnośląskiegoMuzeum Górnośląskie dołączyło do inicjatywy muzeów narodowych w Warszawie i Krakowie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi i uczestniczyć będzie w programie prezentacji dokonań polskiej awangardy w rocznicę jej pierwszej znaczącej manifestacji.

W ramach obchodów 100-lecia Awangardy, Muzeum Górnośląskie przygotuje wystawę awangardowego rysunku i malarstwa ze zbiorów własnych.

Na wystawie, której towarzyszyć będzie katalog, przedstawione zostaną najważniejsze ugrupowania artystyczne działające w dwudziestoleciu międzywojennym, których twórczość miała znaczący wpływ na zmianę oblicza późniejszych działań artystycznych w kraju. Wśród prezentowanych twórców znajdą się m.in. członkowie takich ugrupowań, jak Formiści, Bunt, Świt, Grupa Krakowska czy Szczep Szukalczyków Herbu Rogate Serce.

Ekspozycji, której otwarcie planowane jest na październik 2017 roku, poza katalogiem towarzyszyć będzie cykl spotkań przybliżających polskie życie artystyczne w międzywojniu na tle wydarzeń ogólnoeuropejskich, a także szereg zajęć edukacyjnych. Warto już dzisiaj rezerwować sobie czas w kalendarzu!