Inauguracja obchodów Jubileuszu 500 lat Reformacji

Nabożeństwo podczas uroczystości inauguracji obchodów Jubileuszu 500 lat Reformacji. Cieszyn 31.10. 2016, materiały MGB31 października 2016 r. odbyła się w oficjalna, ogólnopolska inauguracja obchodów 500. lat Reformacji, do której doszło w Cieszynie, który przez cały nadchodzący rok będzie dzierżył miano oficjalnego Europejskiego Miasta Reformacji.

Wybór na uroczystość 31 października jest gestem więcej niż symbolicznym, bo dokładnie 31 października 1517 roku dr Marcin Luter opublikował 95 tez, które dały początek ruchowi odnowy w kościele powszechnym zwanemu Reformacją.

W uroczystości uczestniczyli hierarchowie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, w tym biskupi gospodarze uroczystości – ksiądz bp Adrian Korczago, biskup diecezji cieszyńskiej oraz bp Marian Niemiec, stojący na czele diecezji katowickiej.

Kościół Rzymsko-Katolicki reprezentował prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, samorząd województwa – Marszałek Wojciech Saługa i jego członek Henryk Mercik. Odczytano list od prezydenta RP. W spotkaniu nie zabrało przedstawicieli świata polityki, kultury i życia społecznego województwa i kraju.

Kościół w Cieszynie, gdzie inaugurowano Rok Reformacji, był jednym z sześciu na obszarze ówczesnego austriackiego Śląska (poza nim wybudowano je w Żaganiu, Kożuchowie, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze i Miliczu), a jedynym na Górnym Śląsku, który wzniesiono po podpisaniu ugody altransztadzkiej przez cesarza Józefa I i szwedzkiego króla Karola XII w 1707 r. W latach 1709–1730 kościół ten był ważnym ośrodkiem luterańskiego pietyzmu i odgrywał niezmiernie ważną rolę w życiu religijnym ewangelików Śląska, Czech, Prus i Europy Środkowej.

Rok 2017 został ogłoszony przez samorząd województwa śląskiego Rokiem Reformacji.

Na tak rozumiane obchody, prezentujące historię, współczesny obraz życia ewangelików oraz dorobek Reformacji na terenie Śląska i w Europie, składają się wystawy, działania edukacyjne, konferencje, wydawnictwa, spotkania, seminaria.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu bardzo aktywnie uczestniczy w tym projekcie, o czym na bieżąco informować będziemy na naszej stronie.

W cieszyńskich uroczystościach Muzeum Górnośląskie reprezentował p.o. dyrektora placówki Leszek Jodliński. Na uroczystym nabożeństwie obecna była także przewodnicząca Rady Muzeum Górnośląskiego prof. Ewa Chojecka, emerytowana profesor Uniwersytetu Śląskiego, laureatka wielu nagród i wyróżnień, wybitna historyczka sztuki i jedna z najwybitniejszych postaci społeczności ewangelickiej naszego województwa.