W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na wycieczkę śladami pomników, których nie ma i nigdy nie było, oraz na spacer po wystawie nieznanych grafik znanego malarza. Z okazji święta zabytków przygotowaliśmy również warsztaty dla dzieci – odtwarzanie średniowiecznego miasta i poznawanie „pomnikowych” melodii Antonia Vivaldiego. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Program Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 w Muzeum Górnośląskim:
10 września, 11.30* – Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – spotkanie w średniowiecznym Bytomiu
16 września, 10.00, 11.00 – Pomiędzy regułą a wyobraźnią, czyli „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego – warsztaty
17 września, 10.00 – Śladami pomników, których już nie ma i których nigdy nie było – wycieczka piesza po Bytomiu
17 września, 11.30* – Pomiędzy regułą a wyobraźnią, czyli „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego – warsztaty
18 września, 11.30* – Wystarczy zupełnie światło i czerń – oprowadzanie kuratorskie po wystawie grafik i rysunków Leona Wyczółkowskiego
* Specjalne godziny otwarcia (od 1 września 2016 r. Muzeum Górnośląskie jest w soboty i niedziele czynne od godz. 12.00)
Obchodzone w całej Europie Europejskie Dni Dziedzictwa, pojmowane jako święto zabytków kultury, to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. To zarazem największy na Starym Kontynencie projekt społeczno-edukacyjny. Jego celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślanie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Wówczas minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych rok wcześniej we Francji Dni Otwartych Zabytków. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się co roku we wrześniu i są okazją do nieodpłatnego udostępnienia zwiedzającym zabytków i obiektów kultury (muzeów, skansenów, parków, ogrodów) oraz do zorganizowania wykładów, wystaw, koncertów, warsztatów, festynów, jarmarków i wielu innych atrakcji kierowanych do różnych grup wiekowych i społecznych. Tegoroczne hasło projektu brzmi: Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.