Publikacja „Kobiety na Kresach na przełomie XIX i XX wieku” już wkrótce w sprzedaży

Kobiety na KresachWydawnictwo Kobiety na Kresach na przełomie XIX i XX wieku pod redakcją dr Joanny Lusek (Muzeum Górnośląskie) i dr Adriany Dawid (Uniwersytet Opolski) niebawem trafi do sprzedaży. Publikacja jest pokłosiem II Międzynarodowej Konferencji Kresowej Kobieta na Kresach. Znane i nieznane – inicjatorki życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego, która 13–14 listopada 2014 roku odbyła się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Książka, powstała we współpracy Muzeum Górnośląskiego, Uniwersytetu Opolskiego i Towarzystwa Miłośników Historii, ukaże się nakładem Wydawnictwa DiG. Przedstawia biografie kobiet, które poprzez pracę społeczną, patriotyczną, sztukę i naukę wywarły niebagatelny wpływ na rozwój Kresów.

Były to kobiety znane oraz te, o których pamięć przetrwała jedynie w społecznościach lokalnych, osoby o rożnych zawodach i pasjach, postacie, które pomimo trudnych czasów pielęgnowały uniwersalne wartości i nie szczędziły sił na kultywowanie dziedzictwa.

W książce zaprezentowane zostały m.in. Zofia Romanowiczówna (autorka Dziennika lwowskiego), Teresa Roszkowska (scenograf i malarka), malarka Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, publicystka Helena Romer-Ochenkowska, śpiewaczka Erazma Kopaczyńska-Janowicz czy lekarka Halina Jankowska.

Różnorodne spojrzenie na problematykę działalności kobiet na wschodnich ziemiach II Rzeczpospolitej czyni tę publikację fascynującą opowieścią o ich życiu, pracy, a także o realiach panujących na Kresach na przełomie XIX i XX wieku.

Zachęcamy do zapoznania się ze Spisem treści. Poinformujemy, gdy książka trafi do sprzedaży.