10 tom Rocznika MGB. Historia już w sprzedaży

Rocznik Muzeum Górnośląskiego

Kolejny, dziesiąty tom Rocznika Muzeum Górnośląskiego. Seria: Historia (Bytom 2016) jest już w sprzedaży. Tom przygotowany pod redakcją dr Joanny Lusek został poświęcony szeroko pojmowanej problematyce związanej z historią Górnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem Bytomia, oraz z historią Kresów Południowo-Wschodnich. Publikację w cenie 20 zł można nabyć w kasach Muzeum Górnośląskiego oraz w sklepie internetowym.

Promocja Rocznika, z udziałem dr Joanny Lusek i zaproszonych gości, odbędzie się 7 września br.

Komitet redakcyjny Rocznika Muzeum Górnośląskiego. Seria: Historia tworzą:
dr Jacek Barski (Centrum Dokumentacji „Porta Polonica” w Bochum)
prof. dr hab. Jan Drabina (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)
dr Adriana Dawid (Uniwersytet Opolski)
dr hab. Piotr Gołdyn (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
dr hab. Joanna Januszewska-Jurkiewicz (Uniwersytet Śląski)
dr Stephen Kaiser (Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen)
dr Joanna Lusek (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, przewodnicząca)
prof. dr Pavel Polian (Uniwersytet Moskiewski, Uniwersytet Alberta Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim)

W pierwszej części tomu (Studia i artykuły) znalazły się cztery opracowania:
Hermann F. Weiss, Peiskretscham (Pyskowice), a Forced Labor Camp for Jews In Upper Silesia, 1942–1944
Joanna Januszewska-Jurkiewicz, Harcerze Lwowskiej Chorągwi Harcerstwa Polskiego na Górnym Śląsku po II wojnie światowej
Stephan Kaiser, 85 Jahre Umbau Beuthener Hauptbahnhof. Ein unbeachtetes Denkmal
Waldemar Bałda, Bytom i jego związki z morzem

Na kolejną część (Źródła i materiały), poświęconą analizie kolekcji muzealnych i źródeł archiwalnych, złożyły się trzy opracowania:
Jolanta Załęczny, Pamiątki rodziny Klimowiczów w Kolekcji Leopolis Muzeum Niepodległości w Warszawie
Wojciech B. Moś, Generał brygady Walenty Peszek (1897–1979)
Joanna Lusek, Rozwój higieny społecznej a wyodrębnienie się zawodu dezynfektora na przełomie XIX i XX wieku w świetle górnośląskich archiwaliów

Tom uzupełnia część Recenzje i omówienia, w której dokonano omówienia dwóch publikacji:
Daniela Pelka, Die „Oberschlesischen Nachrichten” und ihre Folgezeitungen aus linguistischer Perspective, Trafo Verlagsgruppe, Berlin 2013 (Peter Chmiel)
Piotr Obrączka, O nadburmistrzu Brüningu i inne szkice, Fischer, Bytom 2015 (Maciej Droń)

Tom zamyka kalendarium przedsięwzięć podejmowanych przez Dział Kresów i Kultur Pogranicza (aktualnie Dział Historii) w latach 2014/2015.