Trwa montaż wystawy „Zwierzęta przeklęte. Wąż”. Zapraszamy na ekspozycję od 26 kwietnia

Trwa montaż wystawy „Zwierzęta przeklęte. Wąż”. Zapraszamy na ekspozycję już od 26 kwietnia! Wąż jako zwierzę od wieków fascynuje człowieka. Jego charakterystyczny wygląd, sposób poruszania się, jadowitość niektórych gatunków, a także to, jak gady te polują, zabijają i zjadają swoje ofiary – wszystko to może nie tylko intrygować i wywoływać lęk, ale też było i jest inspiracją dla ludzi większości kultur i religii.

Symbolika węża

Wąż stanowi bowiem jeden z najbardziej charakterystycznych i najpopularniejszych symboli, wywołując zarówno pozytywne, jak i negatywne skojarzenia. Z jednej strony może symbolizować mądrość i nieśmiertelność czy też spryt i przebiegłość, z drugiej – reprezentować świat magii, chaosu, zagrożenia i śmierci. Jego zaś falliczny wygląd ciała kojarzono z seksem i płodnością, a okresowe zmiany skóry zestawiano ze zdolnością do regeneracji i odmładzania. W wielu mitach i religiach węże symbolizowały także ochronę przed złem oraz władzę, z kolei w innych odgrywały one rolę kusiciela. Kojarzono je ponadto z różnymi bóstwami, demonami i mitycznymi potworami.

Interdyscyplinarna wystawa „Zwierzęta przeklęte. Wąż” 

„Zwierzęta przeklęte. Wąż” to wystawa interdyscyplinarna, która ukaże te niezwykłe gady w ujęciu wieloaspektowym. Będziemy eksponować na niej modele wszystkich węży występujących w Polsce, ich typy uzębienia, dermoplasty wielu ich gatunków oraz ciekawe okazy zbierane przez syberyjskich zesłańców. Jako że od zarania ludzkości zwierzę to było przedmiotem różnorakiej twórczości człowieka, zaprezentujemy rozmaite wizerunki i symbolikę węża w kulturze i religii, w sztuce, w piśmiennictwie i literaturze staropolskiej, a także w twórczości ludowej.

Ciekawostki z nadchodzącej wystawy

Na wystawie będziemy eksponować między innymi spektakularny, a zarazem unikatowy w skali kraju obiekt – naturalnej wielkości kopię starożytnej marmurowej rzeźby Grupa Laokoona, przedstawiającej mitycznego Laokoona i jego dwóch synów. Zaprezentujemy również naturalnej wielkości autorski projekt głowy mitycznej Meduzy, najmłodszej z Gorgon, oraz kopię antycznego bóstwa Glykona. Wystawa pokaże też różnego rodzaju przedstawienia węża na zabytkach archeologicznych, z których najciekawszymi, a zarazem unikatowymi będą wąż morski wykonany ze szkła oraz srebrne bransolety wężowate z II–III wieku. Wizerunki owego gada można ponadto będzie oglądać na medalach i odznakach oraz eksponatach związanych z ratownictwem medycznym, farmacją i medycyną.

czas trwania: 26 kwietnia – 31 grudnia 2024
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kuratorzy: dr Roland Dobosz, Adam Larysz
współkuratorzy: Beata Badura, Agnieszka Bartków, dr Joanna Lusek, dr Daria Misiak
wstęp: w cenie biletu na wystawę specjalną

fot. Klara Puzoń