Od 1 grudnia wstęp na wystawę „Skarby śląskiej szafy” w cenie biletu ulgowego

Od 1 grudnia wstęp na wyróżnioną przez Marszałka Województwa Śląskiego wystawę „Skarby śląskiej szafy” w cenie biletu ulgowego (5 zł)! Nie możecie przegapić tej okazji, szczególnie że ekspozycja trwa tylko do końca roku! Zapraszamy!

Strój śląski przeżywa dziś swój renesans. Młodzi projektanci mody tworzą kolekcje inspirowane zdobieniami strojów ludowych naszego regionu, a motywy etno wykorzystywane są jako nowoczesny design na ubraniach, torbach, naczyniach czy przedmiotach gospodarstwa domowego. To wszystko pokazuje, że tradycja ta wciąż żyje. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż odświętne stroje ludowe ubierane są na większe uroczystości także współcześnie, np. w dzielnicy Bytomia Rozbarku czy sąsiednim Radzionkowie.

„Jakla”, „purpurka”, „merynka”, „kabotek”, „galanda”, „wierzcheń”,” kamzela”, „jelenioki”, „bruclik” czy  kapelusz „kania” – to dzisiaj zapomniane słowa, które dla naszych śląskich prababek były miarą ich statusu materialnego i wyznacznikami tożsamości. Nazwy poszczególnych elementów stroju śląskiego zostały obleczone w materialne kształty, a to wszystko za sprawą wystawy „Skarby śląskiej szafy”.

Na ekspozycji znajduje się aż 800 eksponatów związanych ze śląskim strojem tradycyjnym. Wśród nich m.in. unikatowe elementy ubioru – „kiecka” do oczepin czy „jakla” zimowa podszyta kocim futrem. Warto dodać, że Dział Etnografii MGB posiada największą w kraju i wyjątkową kolekcję strojów śląskich, wśród których znaleźć można ubrania datowane na koniec XVIII wieku. W strefie edukacyjnej udostępnione zostały repliki stroju rozbarskiego przeznaczone do przymierzania oraz tamborki do dotykania. W kąciku wypoczynkowym można rozsiąść się wygodnie na kanapie i obejrzeć filmy poświęcone ubraniom naszych przodków. Ponadto na wystawie pojawiła się nowość – multimedialna ubieranka.