Wystawa „Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie” otwarta!

Wystawa „Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie” otwarta! Puszki, garnki, rośliny, czaszki, pejzaże, autoportrety – wszystko to na nowej monograficznej wystawie poświęconej twórczości jednego z wybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej. Jest to pierwsza prezentacja dzieł artysty na Górnym Śląsku.

Właścicielka kolekcji prezentowanych dzieł, córka artysty Joanna Kossakowska:

Bardzo się cieszę, że ta wystawa jest tutaj, w Bytomiu. Ojciec lubił wystawiać swoje prace poza Warszawą. Uważał, że tam ludzie są bardziej głodni sztuki.

Wystawę, na której zgromadzono blisko 90 obrazów, będzie można zwiedzać od piątku 31 marca do 2 lipca 2023 roku.

Jacek Sienicki przyszedł na świat w 1928 roku w Warszawie. Tutaj spędził również okres II wojny światowej. Przez wiele lat pełnił funkcję wykładowcy na Wydziale Malarstwa stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Działalność pedagogiczna stanowiła bowiem, obok malarstwa i rysunku, drugą wielką pasję profesora Sienickiego.

Jacek Sienicki zasłynął głównie jako malarz. Mało kto jednak wie, że był także autorem Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki zatytułowanej „Przeciw wojnie wielkanocny – przeciw faszyzmowi”, zwanej potocznie „Arsenałem” (1955). Ekspozycja po dziś dzień uznawana jest za jedno z ważniejszych XX-wiecznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. W latach 80. artysta pozostawał aktywnym uczestnikiem Ruchu Kultury Niezależnej.

Efekt szarości obrazu przy jednoczesnej polifonii barw, fakturowe bogactwo przedstawień, niebywała ich emocjonalność czy wreszcie sytuowanie form na granicy realności i abstrakcji to kwestie, którymi Jacek Sienicki nacechował swą sztukę.

Helena Kisielewska, kuratorka wystawy:

Na wystawie pojawiają się przedstawienia dotyczące większości tematów, nad którymi pochylał się artysta. Można zobaczyć słynne martwe natury, wspaniałe autoportrety, czy obrazy z fragmentami pejzażu miejskiego. Sądzę, że wiele martwych natur będzie zaskakujących dla odbiorcy… Mam nadzieję, że to dodatkowy powód, żeby zwiedzić naszą wystawę.

Ekspozycja stanowi niepowtarzalną okazję do zapoznania się z niezwykłą twórczością Jacka Sienickiego. To świetny powód do tego, by choć przez chwilę oderwać się od balastu codzienności, zamieniając jej zgiełk na piękno i wyjątkowość doznań. Wystawie towarzyszy publikacja poświęcona twórczości Jacka Sienickiego, którą można kupić w naszym muzealnym sklepie i sklepie internetowym.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny 10 kwietnia o godzinie 12.30. Zapraszamy w imieniu kuratorki ekspozycji.

czas trwania: 31 marca – 2 lipca 2023
miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kurator: Helena Kisielewska

Sponsor: Kancelaria Radcy Prawnego dr hab. Mirosława Pawełczyka, prof. UŚ
Patroni medialni: Wyborcza.pl Katowice, Artinfo.pl, Rynek i Sztuka, Powidoki, Życie Bytomskie