Wystawa „Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie” otwarta!

Wystawa „Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie” otwarta! Puszki, garnki, rośliny, czaszki, pejzaże, autoportrety – wszystko to na nowej monograficznej wystawie poświęconej twórczości jednego z wybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej. Jest to pierwsza prezentacja dzieł artysty na Górnym Śląsku. Bardzo się cieszę, że ta wystawa jest tutaj, w Bytomiu. Ojciec lubił wystawiać swoje prace poza Warszawą. Uważał, że tam ludzie są bardziej głodni sztuki – twierdzi właścicielka kolekcji prezentowanych dzieł, córka artysty Joanna Kossakowska. Wystawę, na której zgromadzono blisko 90 obrazów, będzie można zwiedzać od piątku 31 marca do 2 lipca 2023 roku.

Jacek Sienicki przyszedł na świat w 1928 roku w Warszawie. Tutaj spędził również okres II wojny światowej. Przez wiele lat pełnił funkcję wykładowcy na Wydziale Malarstwa stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Działalność pedagogiczna stanowiła bowiem, obok malarstwa i rysunku, drugą wielką pasję profesora Sienickiego.

Jacek Sienicki zasłynął głównie jako malarz. Mało kto jednak wie, że był także autorem Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki zatytułowanej „Przeciw wojnie wielkanocny – przeciw faszyzmowi”, zwanej potocznie „Arsenałem” (1955). Ekspozycja po dziś dzień uznawana jest za jedno z ważniejszych XX-wiecznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. W latach 80. artysta pozostawał aktywnym uczestnikiem Ruchu Kultury Niezależnej.

Efekt szarości obrazu przy jednoczesnej polifonii barw, fakturowe bogactwo przedstawień, niebywała ich emocjonalność czy wreszcie sytuowanie form na granicy realności i abstrakcji to kwestie, którymi Jacek Sienicki nacechował swą sztukę. Na wystawie pojawiają się przedstawienia dotyczące większości tematów, nad którymi pochylał się artysta. Można zobaczyć słynne martwe natury, wspaniałe autoportrety, czy obrazy z fragmentami pejzażu miejskiego. Sądzę, że wiele martwych natur będzie zaskakujących dla odbiorcy… Mam nadzieję, że to dodatkowy powód, żeby zwiedzić naszą wystawę – twierdzi Helena Kisielewska, kurator wystawy.

Ekspozycja stanowi niepowtarzalną okazję do zapoznania się z niezwykłą twórczością Jacka Sienickiego. To świetny powód do tego, by choć przez chwilę oderwać się od balastu codzienności, zamieniając jej zgiełk na piękno i wyjątkowość doznań. Wystawie towarzyszy publikacja poświęcona twórczości Jacka Sienickiego, którą można kupić w naszym muzealnym sklepie i sklepie internetowym.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny 10 kwietnia o godzinie 12.30. Zapraszamy w imieniu kuratorki ekspozycji.

czas trwania: 31 marca – 2 lipca 2023
miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kurator: Helena Kisielewska

Sponsor: Kancelaria Radcy Prawnego dr hab. Mirosława Pawełczyka, prof. UŚ
Patroni medialni: Wyborcza.pl Katowice, Artinfo.pl, Rynek i Sztuka, Powidoki, Życie Bytomskie