Która najpiękniejsza? Wystawa „Górnośląskie kroszonki 2023” otwarta!

Wystawa „Górnośląskie kroszonki 2023” otwarta! Blisko 150 pisanek zgłoszonych na konkurs mieni się kolorami i wzorami. Od niedzieli 19 marca br. na wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie można oglądać kroszonki nagrodzone w konkursie organizowanym przez naszą placówkę. Na zwiedzanie ekspozycji zapraszamy do końca kwietnia 2023 r. Oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w niedzielę 23 kwietnia. Uroczystość wręczenia nagród z udziałem Jacka Brzezinki – Członka Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Mirosława Luksa – Sekretarza Urzędu Miasta w Bytomiu, oraz Zygmunta Wilka, który reprezentował Grzegorza Boskiego – Członka Zarządu Województwa Śląskiego, odbyła się w sobotę 18 marca.

„Górnośląskie kroszonki 2023” to wystawa, którą już od jutra będzie można oglądać w muzealnym budynku przy ulicy Wojciecha Korfantego 34. Na konkurs wpłynęło 30 zestawów prac od osób dorosłych. W tym roku przeważały jajka wykonane tradycyjnymi technikami, głównie rytowniczą. Członkowie jury podkreślają wysoki poziom prac w tej kategorii oraz stałe doskonalenie warsztatu kroszonkarzy. Niepokojąca jest natomiast coraz mniejsza liczba prac w kategorii „inne techniki tradycyjne” – mówiła podczas otwarcia ceremonii wręczenia nagród Anna Grabińska-Szczęśniak, kierowniczka Działu Etnografii MGB, kuratorka wystawy i przewodnicząca jury konkursowego.

W tym roku na konkurs zostało zgłoszonych 148 kroszonek. Bardzo się cieszę, że grono kroszonkarzy jest tak aktywne, że ciągle przybywają nowi twórcy. Jako muzealnicy wyrażamy radość, że tradycja, którą tak pieczołowicie pielęgnujemy, za Państwa sprawą jest ciągle podtrzymywana – powiedziała, witając zaproszonych gości, Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Świat z takimi ludźmi, z taki pracami jak Wasze jest piękniejszy! – podkreślał z kolei Mirosław Luks.

Na wystawie „Górnośląskie kroszonki 2023” prezentowane są prace zgłoszone na konkurs w czterech kategoriach: rytowniczej, batikowej, innymi tradycyjnymi technikami, a także nowatorskimi zdobieniami. Najwięcej prac zostało zgłoszonych w kategorii technik nowatorskich, gdzie największą grupę stanowią kroszonki malowane. Mamy więc jajka zdobione farbami akrylowymi i olejnymi. Co roku w tej grupie jest też najwięcej debiutów. To nie znaczy, że brakuje amatorów zdobienia jajek tradycyjnymi metodami. Trzeba też podkreślić, że na konkurs zgłoszono także sporo prac wykonanych techniką rytowniczą – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak.

Wystawa „Górnośląskie kroszonki 2023” została zorganizowana przy wsparciu gminy Bytom.

Oto pełna lista nagrodzonych osób:

Technika rytownicza

Klaudia Swoboda