Uwaga na dziedzictwo! Zapraszamy na warsztaty dla młodzieży „Siła kobiet. Biografie emancypacyjne kobiet żydowskich”, które odbędą się 24 marca

Projekt „Uwaga na dziedzictwo!” to najnowsza inicjatywa Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu realizowana we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. W ramach działań projektowych zapraszamy nauczycieli, uczniów oraz wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniem dziedzictwa żydowskiego, szczególnie na Górnym Śląsku, do wzięcia udziału. W marcu przygotowaliśmy m.in. warsztaty dla młodzieży „Siła kobiet. Biografie emancypacyjne kobiet żydowskich”, które odbędą się 24 marca o godzinie 10.00 (wstęp 8 zł). Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Działem Edukacji: 32 281 82 94, w. 127.

Pragniemy zaprosić Państwa do udziału we współtworzeniu środowiska opiekunów i uczestników żywej pamięci o społeczności, która odegrała istotną rolę w historii naszego miasta i regionu. Podjęte działania, które za punkt wyjścia przyjmują artefakty znajdujące się w muzealnej kolekcji oraz historię lokalną, w sposób angażujący i twórczy ukażą szereg możliwości i dobrych praktyk w zakresie pracy z wielokulturowym dziedzictwem, podniosą kompetencje uczestników prezentując innowacyjne metody i narzędzia edukacyjne, możliwe do zastosowania w szerokim zakresie tematycznym.

W ramach projektu „Uwaga na dziedzictwo” współpracujemy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce o. Gliwice – uznanymi specjalistami w zakresie żydowskiego dziedzictwa kulturowego, a także instytucjami miejskimi. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do integracji środowisk, których celem jest dbałość i troska o lokalne dziedzictwo, poszerzenie wiedzy na temat wspólnego dziedzictwa grup należących do różnych kultur i wyznań, a także budowanie postaw odpowiedzialności za tę spuściznę, tolerancji oraz otwartości na różnorodność.