VII edycja widowiska historycznego „Walki o Miechowice 1945” już w najbliższą sobotę

VII edycja widowiska historycznego „Walki o Miechowice 1945” odbędzie się w sobotę 28 stycznia o godzinie 14.00. W bytomskiej dzielnicy Miechowice pojawią się ponownie grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Przygotowywane widowisko będzie miało charakter multimedialny, a podczas rekonstrukcji dramatycznych wydarzeń ze stycznia 1945 roku zobaczymy gwiazdy polskiego kina. Wśród nich Lech Dyblik, Marek Pyś i Henryk Gołębiewski. Widowisko organizują: Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, gmina Bytom, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Zapraszamy do Bytomia-Miechowic na ulicę Kasztanową. Wstęp na wszystkie wydarzenia 27 i 28 stycznia jest wolny.

Członkowie Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” i pasjonaci historii od kilku lat organizują w Bytomiu-Miechowicach rekonstrukcję tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce pomiędzy 25 a 28 stycznia 1945 roku. Przypomnijmy, że po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren miasta w styczniu 1945 roku w Bytomiu-Miechowicach zostało zamordowanych około 380 osób. Ta tragiczna, długo przemilczana historia do dziś skrywa wiele pytań…

Harmonogram wydarzeń

Piątek 27 stycznia / Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach, ul. Matki Ewy 1:

• 17.00 – wykład na temat działań wojennych prowadzonych na terenie Miechowic – Dariusz Pietrucha / Stowarzyszenie Pro Fortalicium;
  • 17.45 – spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem, Henrykiem Gołębiewskim i Markiem Pysiem;
  • 19.00 – koncert Lecha Dyblika.

Sobota 28 stycznia / ProFort Centrum, ul. Kasztanowa:

• 13.30 – początek inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice 1945”.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest współorganizatorem wydarzenia.