Dwa wyróżnienia dla Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu! Sybilla 2021 – najważniejsze nagrody muzealne rozdane!

Dwa wyróżnienia dla Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu! Sybilla 2021 – najważniejsze nagrody muzealne – rozdane! Jesteśmy autorami jednego z najlepszych programów edukacyjnych 2021 roku, a nasz projekt „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy” został wyróżniony w prestiżowym konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021. Ponadto wyróżnienie otrzymała także czasowa ekspozycja „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu »Rogate Serce«”.

To właśnie dzisiaj, czyli w poniedziałek 26 września odbyła się uroczysta gala konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021, organizowana przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Podczas gali Muzeum Górnośląskie zostało wyróżnione w tegorocznej 42. edycji konkursu w kategorii „Edukacja” za projekt „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy” oraz w kategorii „Wystawy czasowe” za ekspozycję „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu »Rogate Serce«”.

Oto lista zwycięzców nagrody Sybilla 2021:

GRAND PRIX
Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki
Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921

KONSERWACJA I OCHRONA DZIEDZICTWA KULTURY
NAGRODA
Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina
W poszukiwaniu straconego dźwięku. Renowacja ostatniego fortepianu Fryderyka Chopina
WYRÓŻNIENIA
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
Zespół dworski w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
Muzeum w Raciborzu
Konserwacja zewnętrznej drewnianej i polichromowanej trumny sarkofagowej z egipskiego kompleksu sarkofagowego z XXII Dynastii ze zbiorów Muzeum w Raciborzu

EDUKACJA
NAGRODA
Muzeum Miasta Gdyni
Rok Tadeusza Wendy. Projekt edukacyjny w 100. rocznicę rozpoczęcia budowy Portu Gdynia
WYRÓŻNIENIA
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Polski punkt widzenia – Malarskość Filmu 3.0

PROJEKTY NAUKOWO-BADAWCZE
NAGRODA
Muzeum Sztuki w Łodzi
Awangardowe Muzeum
WYRÓŻNIENIA
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Mogiłki pogranicza. Weryfikacja cmentarzysk ze stelami wpisanych do rejestru zabytków województwa podlaskiego
Muzeum Zamkowe w Malborku
Styl piękny w redakcji czeskiej – rzeźba kamienna z lat 1380–1400 w Prusach

NOWE I ZMODERNIZOWANE WYSTAWY STAŁE
NAGRODA
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Miasto – Moda – Maszyna
WYRÓŻNIENIA
Muzeum Hutnictwa
Królestwo Żelaza
Muzeum Pamięci Sybiru
Wystawa stała Muzeum Pamięci Sybiru

WYSTAWY CZASOWE
NAGRODA
Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki
Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921
WYRÓŻNIENIA
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu „Rogate Serce”
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza

ZARZĄDZANIE
Nagrody i wyróżnień nie przyznano

Fot. Bartosz Bajerski

Kolorowe, haftowane kwiaty na czarnym tle. Grafika do promocji wydarzeń w ramach cyklu "Sztrykowane, heklowane, biglowane. Skarby śląskiej szafy"

Grafika do promocji wydarzeń w ramach cyklu „Sztrykowane, heklowane, biglowane. Skarby śląskiej szafy”

Więcej o projekcie „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy”:

„Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy” to etnograficzny projekt Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, realizowany od maja do września 2021 roku.

W ramach realizowanego projektu przeprowadziliśmy cykl bezpłatnych warsztatów wykonywania i zdobienia poszczególnych elementów tradycyjnego stroju śląskiego. Dzięki temu lokalni rękodzielnicy zyskali dodatkowe umiejętności zarówno merytoryczne, jak i techniczne oraz praktyczne. Prócz warsztatów zrealizowaliśmy szereg wykładów tematycznych o stroju rozbarskim, na których nie tylko pokazaliśmy eksponaty, omawiając ich historię, ale przekazaliśmy również wiedzę o tradycjach i znaczeniu obrzędowym obiektów, osadzając je w kontekście kulturowym, co pozwoliło odbiorcom na poznanie i przede wszystkim zrozumienie zasad ich funkcjonowania.

We wrześniu 2021 roku zorganizowaliśmy pokaz mody śląskiej, na którym zademonstrowaliśmy zarówno oryginalne stroje rozbarskie, jak i ich interpretacje w kolekcjach współczesnych projektantów mody. Do udziału w pokazie zaprosiliśmy entuzjastów tradycyjnej mody śląskiej, dając im możliwość zaprezentowania się na wybiegu.

Mając na uwadze osoby, które z różnych względów nie mogły osobiście uczestniczyć w naszych działaniach, przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy dwa filmy dotyczące stroju śląskiego, które zostały udostępnione nieodpłatnie w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej naszego muzeum. Filmy zostały przetłumaczone na język migowy.

We wszystkich działaniach wykorzystywaliśmy tzw. tamborki, nasz autorski projekt edukacyjny przygotowany na potrzeby pracy z osobami niewidomymi, słabowidzącymi oraz dziećmi.

Fragment rzeźby Stanisława Szukalskiego na czarnym tle. Złote napisy "Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków Herbu Rogate Serce". Grafika do promocji wystawy o tym tytule.

Grafika do promocji wystawy „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków Herbu Rogate Serce”

Więcej o wystawie czasowej „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu »Rogate Serce«”:

„Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu »Rogate Serce«” to wystawa czasowa Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu prezentowana od 7 października 2020 do 27 czerwca 2021 roku. Nasze muzeum posiada jedną z największych kolekcji dzieł wspomnianych artystów, jakie znajdują się w państwowych zbiorach muzealnych w Polsce. W jej ramy wchodzą prace rzeźbiarskie, malarstwo, grafika, rysunki, projekty znaczków, plakaty, a także artefakty związane z artystami.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały prace rzeźbiarskie Stacha z Warty, rysunki oraz grafiki jego autorstwa, zabawka oraz projekty pucharu, medali czy monet. Na szczególną uwagę zasługiwały prace oraz artefakty z kolekcji prywatnych, które niezwykle rzadko można oglądać na ekspozycjach. Warto tu wymienić dwa przedwojenne albumy Stanisława Szukalskiego, bogato ilustrowane fotografiami niestety niezachowanych do dzisiaj prac artysty.

Na ekspozycji po raz pierwszy zaprezentowana została również rzeźba Mariana Konarskiego „Dotknięty sztuką”. To nabytek naszego muzeum ze stycznia 2020 roku, będący efektem kontynuacji polityki powiększania kolekcji prac Szczepu Szukalszczyków herbu „Rogate Serce”.

Interesującymi obiektami, które dopełniły prezentowaną na wystawie twórczość Szukalskiego i szczepu Rogate Serce, były związane z twórcami artefakty. To między innymi wydawane w okresie międzywojnia katalogi wystaw, druki ulotne, fotografie, bransoleta oraz pierścień szczepowców, a także akt założycielski ugrupowania.

Wystawie towarzyszył bogato ilustrowany katalog zawierający obok tekstu kuratorskiego artykuł najwybitniejszego znawcy tematu prof. Lechosława Lameńskiego oraz artykuł syna Mariana Konarskiego – Leszka Konarskiego.

Ponadto 8 października 2020 roku w naszym muzeum miała miejsce konferencja naukowa poświęcona twórczości wspomnianych artystów. Wówczas przez przedstawicieli różnych ośrodków muzealnych i naukowych zaprezentowanych zostało kilkanaście referatów. Na ich podstawie powstała następnie pokonferencyjna publikacja.