🧶 Warsztaty tradycyjnego haftu płaskiego – fotorelacja

Warsztaty tradycyjnego haftu płaskiego za nami! Spójrzcie na te dzieła sztuki!

Technik zdobienia strojów ludowych jest wiele. Najpowszechniejszą, choć wymagającą najwyższych umiejętności, jest haft. Wśród różnorodnych sposobów wyszywania najpopularniejszy był haft płaski, zaczerpnięty z kultury warstw wyższych. Ścieg ten wyszywany jest bezpośrednio na tkaninie, bez podkładu. Polega on na wielokrotnym przeciąganiu igły z nitką, blisko siebie, tak aby spod wzoru, który powstaje, nie był widoczny materiał. Czasami, aby ułatwić sobie pracę, wcześniej na tkaninie rysowano wybrany motyw do wyhaftowania.

Wielobarwne bądź białe roślinne kompozycje wykonane haftem płaskim zdobiły rozbarskie damskie czepce, chustki, merynki, jedwabne lub płócienne fartuchy czy jakle, a także męskie płaszcze. Motywem przewodnim były modelowane na różne sposoby róże. Z czasem wzory wzbogacano o inne drobniejsze kwiatuszki (np. margerytki, konwalie, niezapominajki), liście, układane w rozmaite kompozycie pasowe bukietów, girland czy wici.

Fot. Klara Puzoń | Jednooka

ℹ️ Projekt „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy. Edycja 2022” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.