🐣 Nagrody rozdane! Wystawa „Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki” otwarta!

Nagrody rozdane! Wystawa otwarta! Na ekspozycji „Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki 2022” prezentowane są kroszonki wykonane w czterech kategoriach: rytowniczej, batikowej, innymi tradycyjnymi technikami, a także zdobieniami nowatorskimi. Na konkurs zgłoszono ponad 160 prac. Arcydzieła XXXII edycji konkursu można podziwiać do 30 kwietnia 2022 r.

Największą popularnością wśród kroszonkarzy cieszy się technika rytownicza i w tej kategorii przyznano najwięcej nagród. Wielu kroszonkarzy wybiera też techniki nowatorskie. „Mamy więc kilka prac oklejanych nitką, muliną, malowanych pisakami, farbami akrylowymi i olejnymi. Mamy jajka ażurowe, wykonane techniką decoupage, oklejane kawałkami folii. Nie brakuje także akcentu ukraińskiego. Na wystawie znalazły się również kroszonki w żółto-niebieskich barwach” – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kurator wystawy.

Górny Śląsk słynie z bogactwa tradycji i rytuałów, zwłaszcza tych związanych ze świętami. Triduum Paschalne i Wielkanoc to dla mieszkańców naszego regionu szczególny czas modlitwy i zadumy, a także kultywowania wielu dawnych zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jednym z nich jest zwyczaj zdobienia jajek wielkanocnych. Dowodem na podtrzymywanie tradycji kroszonkarskiej jest liczny udział w konkursie, który odbył się po raz 32.

W gali rozdania nagród udział wzięli: Iwona Mohl – dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Adam Fras – zastępca prezydenta Bytomia, oraz Jacek Brzezinka – członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którzy laureatom wręczyli nagrody. W imieniu biskupa gliwickiego nagrodę przekazał proboszcz parafii św. Jacka ks. Krzysztof Karkoszka. Swoją nagrodę wręczyło również Stowarzyszenie Kobiet Nieobojętnych (lista nagrodzonych pod zdjęciami z otwarcia wystawy).

fot. Witalis Szołtys

Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:

Klaudia Swoboda

Adam Lasota