Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jednym z beneficjentów programu EtnoPolska, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury!

Miło nam poinformować, że Muzeum Górnośląskie w Bytomiu w ramach programu EtnoPolska będzie realizowało projekt „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy”. Naszym celem jest upowszechnianie i popularyzowanie wiedzy o śląskim stroju ludowym, dlatego przygotowujemy szereg wykładów i warsztatów tematycznych. Planujemy praktyczne zajęcia z szycia tradycyjnych elementów stroju oraz z różnych technik jego zdobnictwa: malowania, koronki klockowej oraz stemplowania. Prócz tego zrealizujemy kilka filmów edukacyjnych, dzięki którym można będzie poznać nazewnictwo poszczególnych elementów stroju i ich znaczenie. Mamy także liczne pomysły na pomoce dydaktyczne, które będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, niewidomych i słabowidzących, i niespodziankę – „wisienkę na torcie” – podsumowującą projekt, ale ta część pozostanie jeszcze owiana tajemnicą. Trzymajcie kciuki i do zobaczenia na zajęciach!