Być może w Państwa domowych archiwach zachowały się niepublikowane dotąd wspomnienia bezpośrednich świadków okresu powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku. Stwórzcie Państwo z nami archiwum relacji! Prosimy o kontakt: j.lusek@muzeum.bytom.pl
Matki, żony, córki – kobiety, gdy weźmie się pod uwagę okres powstań i plebiscytu, zapamiętane zostały jako bohaterki raczej drugiego niż pierwszego planu. Ale czy było tak naprawdę? Angażowały się przecież w stowarzyszeniach i czytelniach dla kobiet, związkach sokolskich i towarzystwach śpiewaczych; były członkiniami Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, przenosiły i ukrywały broń oraz amunicję; pracowały w strukturach Polskiego Czerwonego Krzyża na Śląsku, służąc w powstaniach jako sanitariuszki; organizowały podstawy górnośląskiego skautingu; działały charytatywnie, wspierając materialnie rodziny powstańców czy też kwestując i zbierając żywność dla samych powstańców; prowadziły szeroko zakrojoną akcję propagandową (organizowały wiece i spotkania poparcia dla sprawy polskiej) oraz akcję kulturalną, angażując się np. w działalność teatrów ludowych (plebiscytowych); pracowały aktywnie w Polskim Komisariacie Plebiscytowym w Bytomiu i w lokalnych komitetach plebiscytowych, uczyły i nauczały (w mniej lub bardziej profesjonalny sposób) języka polskiego i historii; uczestniczyły w organizowaniu przyjazdu i przyjmowaniu emigrantów na potrzeby ich udziału w głosowaniu podczas plebiscytu…
W 2019 roku nakładem MGB ukazała się publikacja „Zanim nastała Polska… Praca społeczna kobiet w okresie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku. Wybór relacji” (w opr. Joanny Lusek), w której zamieszczono wspomnienia 60 kobiet, obejmujące lata 1919–1920–1921. Czerpiąc z tego zbioru, co tydzień będziemy publikować wskazaną przez Państwa relację, uzupełnioną o biogram i materiały dodatkowe. Zapraszamy do śledzenia nas na stronach oraz w mediach społecznościowych Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Muzeum Czynu Powstańczego (Oddziału Muzeum Śląska Opolskiego).
Franciszka Ciemięgowa z Jasionków (1882–1946)[1]
Urodziła się w Królewskiej Hucie, w rodzinie robotniczej. Była działaczką oświatową i narodową. Należała do grona współzałożycielek Towarzystwa Kobiet w Bytomiu (1900) oraz Czytelni dla Kobiet w Katowicach (1903). Później zainicjowała również powstanie towarzystw kobiecych w Piekarach, Załężu, Brynowie, Załęskiej Hałdzie i Ligocie (1918). Od 1922 r. zaangażowała się na rzecz Związku Towarzystw Polek, została wybrana członkinią Zarządu Głównego tegoż. W czasie akcji plebiscytowej uczestniczyła w kursach w Krakowie, organizowanych dla członków Polskiego Komisariatu Plebiscytowego. Została odznaczona Medalem Niepodległości. Podczas II wojny światowej przebywała na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Po wojnie osiadła na stałe w Katowicach[2].
Na niwie społecznej oświaty narodowej, narodowego ruchu kobiecego na Górnym Śląsku pracuję już od 1898 roku. Trudna, mozolna to była praca za panowania pruskiego, gdyż Prusak brutalny, na każdym kroku Polaków prześladował i każde śmielsze poczynanie polskie w duchu narodowym w zarodku zdusić usiłował. Niejedną imprezę patriotyczną, wykład o Polsce itp. urządzałam potajemnie w mieszkaniach prywatnych i w serca zebranych wszczepiałam miłość Ojczyzny – Polski. Pracowałam najpierw wśród ściślejszego grona kobiet w Załężu, Katowicach i innych, póki w poszczególnych miejscowościach nie założono towarzystw kobiecych, pod ówczesną nazwą Czytelnia dla Kobiet[3]. W 1903 r. byłam współzałożycielką pierwszego po Bytomiu towarzystwa kobiecego na Górnym Śląsku – Czytelni dla Kobiet w Katowicach. W 1906 r. założyłam podobne towarzystwo w Załężu i byłam prezeską tegoż, aż do wyprowadzenia się z Załęża w 1912 roku.
W maju 1904 roku odbył się w Bytomiu wielki wiec kobiet polskich z całego Górnego Śląska. Za moje przedstawienie patriotyczne na tym wiecu doznałam straszonego prześladowania od Prusaków. Na tym wiecu mówczynie, także i ja, chłostałyśmy Niemców – „Michałków” za prześladowanie Polaków. Świadczy o tym także wymowna ilustracja w „Komarze”[4], z czerwca 1904 r., nr 39[5]. To wymowne świadectwo tego, że kobiety śląskie już wówczas, przed 25 laty, w czasie największego ucisku i prześladowania pruskiego otwarcie i śmiało pracowały dla polskości, dla sprawy narodowej.
Po zakończeniu wojny w roku 1918 wskrzesiłam w Załężu Czytelnię dla Kobiet, dając jej nazwę Towarzystwo Polek[6] i byłam jego przewodniczącą ponad rok, aż do wyboru osoby miejscowej. W tym samym roku w grudniu założyłam Towarzystwo Polek w Brynowie-Katowickiej Hałdzie i przewodniczyłam mu półtorej roku. W 1919 r. założyłam Towarzystwo Polek w Ligocie i Piekarach.
Podczas plebiscytu, z ramienia Sekcji Kobiecej Polskiego Komisariatu Plebiscytowego[7] w Bytomiu wyjeżdżałam jako referentka do różnych miejscowości Górnego Śląska. Aż do mej rezygnacji w roku 1927 byłam członkinią Głównego Zarządu Towarzystwa Polek w Katowicach i wiceprezeską miejscowego Towarzystwa Polek. Przez kilka lat, aż do maja 1927 r., bardzo często wyjeżdżałam jako referentka do różnych miejscowości. Poza tym pracowałam w Komitecie Opieki nad Emigrantami przybywającymi na plebiscyt, w Kuchni Ludowej, w Polskim Czerwonym Krzyżu[8] itp.
Długoletnia praca moja dla sprawy narodowej, ciągła podczas niewoli i walki z Prusakami i prześladowania z ich strony, wyjazdy z przemówieniami do odległych nieraz wiosek, dokąd z dworca kolejowego musiałam nieraz 5, 6 czy 7 albo i więcej kilometrów pieszo iść, ustawiczne troski życiowe, nadwyrężyły tak moje siły i zdrowie, że obecnie niestety nie mogę już w tej mierze pracować jak poprzednio. Całe 30 lat pracowałam na niwie społecznej, narodowej, ruchu kobiecego jako prawdziwa Polka-patriotka, zawsze i wszędzie zupełnie bezinteresownie i chociaż żyję w bardzo skromnych warunkach, ożywia mnie myśl, ze pracowałam dla ukochanej – wyzwolonej już – Ojczyzny. Polski!
[1] MGB, sygn. H-1978, Relacja Franciszki Ciemięgowej opatrzona fotografią, k. 52–53. Druga z fotografii przedstawia kalkę strony tytułowej „Komara” z 1904, nr 39, z nazwiskiem Franciszki Ciemięgowej, k. 53.
[2] J. Druszyńska, Ciemięgowa Franciszka, [w:] Encyklopedia powstań śląskich, s. 77.
[3] Towarzystwo Czytelni Ludowych, zob. przyp.
[4] „Komar. Miesięcznik Ilustrowany Satyryczno-Humorystyczny” – ukazywał się od 1901 roku, pod redakcją Walentego Sroczyńskiego. Drukowano go w drukarni „Dziennika Poznańskiego”.
[5] Przygoda Michałka na babskim wiecu w Bytomiu, „Komar” 1904, nr 39.
[6] Związek Towarzystw Polek, zob. przyp.
[7] Polski Komisariat Plebiscytowy, zob. przyp.
[8] Polski Czerwony Krzyż na Śląsku, zob. przyp.
Teksty czytają:
dr Joanna Lusek
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
dr Przemysław Jagieła
Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny, Oddział Muzeum Śląska Opolskiego