Codzienność w obozach jenieckich – lekcje dla młodzieży

Obozy jenieckie Teschen w latach II wojny światowejTemat obozów jenieckich w czasie drugiej wojny światowej można potraktować w bardzo różny sposób. W trakcie lekcji-oprowadzania po wystawie Obozy jenieckie Teschen w latach II wojny światowej nie tylko proponujemy zapoznać się z genezą powstania obozów, ich historią i warunkami w nich panującymi, ale w tym kontekście zwracamy uwagę również na siłę i wolę przetrwania uwięzionych tam ludzi.

Pragniemy pokazać, że mimo niesprzyjających warunków nie rezygnowali oni z rozwijania swoich zainteresowań i umiejętności – często z zaskakująco dobrymi rezultatami. Można by sądzić, że obóz jeniecki nie jest dobrym miejscem dla literatury, sztuki czy edukacji. Okazuje się jednak, że jest inaczej, że praca nad sobą jest tym, co pomaga przetrwać nawet w skrajnych warunkach.

Na lekcje-oprowadzania po wystawie Obozy jenieckie Teschen w latach II wojny światowej zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zapisy prowadzi Dział Edukacji MGB, tel. 32 281 82 94 w. 127. Koszt: 4 zł od ucznia (wejście na wystawę) oraz 30 zł opłata za lekcję (od grupy).

Lekcje realizowane będą do 15 kwietnia 2016 roku.