Zestaw miesiąca – wrzesień

Zainspirowani hasłem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa „Polski splot”, przygotowaliśmy zestaw września.

„Przypadki etnografa z przypadku” Barbary Bazielich, czyli pamiętnik wybitnej znawczyni folkloru śląskiego. W publikacji odnajdziemy opowieść nie tylko o pasji, ale przede wszystkim o etnografii.

Barbara Bazielich urodziła się w Katowicach. W 1952 roku ukończyła etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przez wiele lat kierowała Działem Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, specjalizując się w zakresie stroju i sztuki ludowej. Wyższe stopnie naukowe uzyskała na Uniwersytecie Wrocławskim, z którym jako wykładowca, a następnie kierownik Katedry Etnografii była związana od 1981 roku. Piastując odpowiedzialne i czasochłonne funkcje uniwersyteckie, działała także społecznie jako przewodnicząca Rady Naukowej Muzeum Śląskiego w Katowicach, w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach, a także w Radzie Programowej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Była członkiem Komitetu Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk oraz wieloletnim prezesem katowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Całe swoje życie poświęciła regionowi śląskiemu, popularyzując i badając jego kulturę.

Do publikacji dołączyliśmy oryginalny ołówek z motywem nawiązującym do wystawy „Z głową w chmurach? Czepce, czepki i półszepce”.

Zestaw można nabyć od 1 września 2019 roku w kasach Muzeum Górnośląskiego oraz online w cenie 10 złotych.