„Bytom w dawnej fotografii / Beuthen in alten Bildern” – nowość wydawnicza

„Bytom w dawnej fotografii / Beuthen in alten Bildern” to wędrówka w przeszłość – powrót do czasów szczególnych dla miasta. Na przełomie bowiem XIX i XX wieku Bytom z niewielkiego miasteczka stawał się jednym z centralnych i największych miast i ośrodków przemysłowych na mapie Górnego Śląska. Uwieczniony właśnie w owym okresie, prezentowany jest na kartach tego dwujęzycznego albumu.

Stare fotografie przywołują obrazy miejsc zarówno tych do dziś istniejących, jak i tych, które obecnych czasów nie doczekały. Na czarno-białych zdjęciach widnieje więc m.in. Rynek ze swoimi kamienicami i ratuszem, reprezentacyjne place otoczone luksusowymi restauracjami i kawiarniami (jak Boulevard, dziś pl. T. Kościuszki, z piękną fontanną), okazałe bytomskie ulice (jak pierzeje Moltkeplatz, dziś pl. J. III Sobieskiego, z muzeum i siedzibą starostwa, czy Bahnhofstrasse, dziś ul. Dworcowa), a także budynki szkół, kościołów, dworców kolejowych, kopalni i innych obiektów przemysłowych.

To trzecie – zmienione i rozszerzone – wydanie tej cennej nie tylko dla miłośników historii Bytomia, Górnego Śląska i fotografii publikacji, której poprzednie nakłady zostały wyczerpane.

cena sprzedaży: 35 zł

Album można nabyć od soboty 22 września 2018 w kasach Muzeum Górnośląskiego przy pl. J. III Sobieskiego 2 i ul. W. Korfantego 34 oraz online.