Naukowe sukcesy Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego

Czerwiec okazał się niezwykle intensywnym okresem w działalności naukowej Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego.

6 czerwca 2018 roku zakończyła się trzytygodniowa wyprawa naukowo-badawcza do Iranu, a już w dniach 17–22 czerwca dr Roland Dobosz uczestniczył w XIII International Symposium of Neuropterology w niewielkim bawarskim miasteczku Laufen, leżącym przy granicy z Austrią. Program światowej konferencji poświęconej owadom siatkoskrzydłym był niezwykle bogaty i intensywny – obejmował ponad 50 prezentacji. Oprócz nich organizatorzy sympozjum (Museum für Naturkunde Berlin oraz Technische Universität München) zaproponowali dwie inspirujące wycieczki przyrodnicze w Alpy.

 

 

 

 

 

 

Na konferencji dr Roland Dobosz przedstawił historię badań nad złotookami Polski („The current state of knowledge of Polish Chrysopidae: research history, distribution and present-day problems”). Poza oficjalnymi referatami i obradami trwały także intensywne dysputy naukowe w kuluarach. Ponieważ Dział Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu posiada znaczącą i największą w Polsce kolekcję owadów siatkoskrzydłych, tematów do rozmów nie brakowało. Tegoroczna konferencja pozwoliła na nawiązanie ścisłej współpracy m.in. z prof. Xingyue Liu z International Association of Neuropterology, który pomoże w opracowaniu naukowym zbioru owadów wielkoskrzydłych z naszego Muzeum, oraz z drem Johannem Geppem z Austrii, oferującym swą współpracę przy monografii złotooków Polski. Propozycji wspólnych projektów badawczych i naukowych padło znacznie więcej. Kolejne podobne ogólnoświatowe sympozjum odbędzie się w Brazylii w 2021 roku. Oczywiście też zamierzamy tam być!

Z kolei w dniach 24–29 czerwca 2018 roku w Zawierciu odbył się 8th European Hemiptera Congress, w którym uczestniczyło ponad 80 naukowców z Europy, Iranu i Chin oraz na którym przedstawionych zostało ponad 100 ciekawych tematów naukowych. Jednym z patronów i partnerów spotkania było Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, natomiast dr Roland Dobosz z Działu Przyrody znalazł się w gronie członków komitetu organizacyjnego owej konferencji.

 

 

 

 

 

 

Konferencja odbywa się cyklicznie co trzy lata w różnych regionach Europy. Stanowi doskonałą okazję do integracji środowisk naukowych oraz do prezentacji często nowatorskich metod badawczych i spektakularnych wyników prac naukowych. Wśród wygłoszonych referatów znalazła się również prezentacja zbiorów owadów z grupy Hemiptera zgromadzonych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, która spotkała się z dużym zainteresowaniem naukowców. Mamy nadzieję, że zaowocuje ono współpracą naukową i publikacjami dotyczącymi wybranych grup pluskwiaków (Hemiptera) czy regionów zoogeograficznych z naszych bogatych kolekcji entomologicznych.

Pod koniec bieżącego roku lub na początku roku 2019 zostaną wydane materiały naukowe z tej konferencji (ponad 20 publikacji). Będą one publikowane w jednym z naszych przyrodniczych czasopism naukowych „Monographs of Upper Silesian Museum”. Jesteśmy dumni z wybrania naszego tytułu do publikacji materiałów European Hemiptera Congress i tak doskonałej promocji Muzeum Górnośląskiego w międzynarodowym środowisku naukowym.