Skarby śląskiej szafy

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało unikatową w skali kraju wystawę etnograficzną „Skarby śląskiej szafy”. W naszych salach wystawienniczych prezentujemy ludowe stroje wszystkich regionów Śląska. Warto podkreślić, że Muzeum Górnośląskie posiada największą w kraju i wyjątkową kolekcję strojów śląskich, wśród których znaleźć można ubrania datowane na koniec XVIII wieku. Zapraszamy do 30 grudnia 2023 roku. Wystawa jest objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Strój śląski, przez wielu kojarzony z pożółkłymi fotografiami z albumów naszych przodków, dziś przeżywa swój renesans. Młodzi projektanci mody tworzą kolekcje inspirowane zdobieniami strojów ludowych naszego regionu, motywy etno wykorzystywane są jako nowoczesny design na ubraniach, torbach, naczyniach czy przedmiotach gospodarstwa domowego. To pokazuje, że tradycja ta wciąż żyje. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż odświętne stroje ludowe ubierane są na większe uroczystości także współcześnie, np. w dzielnicy Bytomia Rozbarku czy sąsiednim Radzionkowie.

Jakla, purpurka, merinka – to dzisiaj zapomniane słowa, które dla naszych śląskich prababek były miarą ich statusu materialnego i wyznacznikami tożsamości. W oparciu o narrację wystawy zaplanowaliśmy szereg działań edukacyjnych z uwzględnieniem osób o szczególnych potrzebach. Wystawa „Skarby śląskiej szafy” jest prezentacją unikatowych zbiorów muzealnych, zaprojektowaną w taki sposób, że odnajdą się na niej wszystkie grupy społeczne i wiekowe. W strefie edukacyjnej udostępnione są repliki stroju rozbarskiego przeznaczone do dotykania oraz tamborki, które zrealizowaliśmy w ramach projektu EtnoPolska 2021.

Wystawa dzieli się na cztery części (a w ramach nich na podgrupy):
– Górny Śląsk (strój rozbarski, pszczyński, raciborski, rybnicko-wodzisławski, gliwicki),
– Śląsk Cieszyński (strój cieszyński, Górali Beskidu Śląskiego, wilamowski),
– Śląsk Opolski (strój opolski, oleski, kluczborski, kozielski, głubczycki),
– Dolny Śląsk (strój wrocławski, kłodzki, wałbrzyski, jeleniogórski, karkonoski, nyski).

czas trwania wystawy: 23 września 2022 – 30 grudnia 2023
miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu  
kurator: Anna Grabińska-Szczęśniak
wstęp: w cenie biletu na wystawę specjalną (bilet normalny w cenie biletu ulgowego: 5 zł)

Publikacja towarzysząca wystawie

Fot. Klara Puzoń

Honorowy Patronat Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego