Z głową w chmurach? Czepce, czepki i półczepce – Oprowadzanie

Na wystawie pokazanych zostało ponad 150 nakryć głowy z całej Polski, z których każde zaskakuje czymś innym. Obok prostych, bawełnianych czepców na ekspozycji znajdą się nakrycia aksamitne, bogato zdobione, haftowane złotą nitką. Prezentowane będą zarówno czepce codzienne, jak również odświętne, obrzędowe i zimowe.

Ekspozycja zwraca uwagę na modę popularną w ubiegłych stuleciach, na to, że jeszcze w latach 30. XX wieku w wielu regionach Polski mężatki chodziły z głową zakrytą czepcem lub chustką. Z wielką powagą w trakcie oczepin kobieta przyjmowała czepiec, w którym chodziła aż do śmierci. Również „na tamtym świecie” należało pokazać się w czepcu.

Dla kobiet ważne było nie tylko noszenie czepca, ale również jego wygląd. Inne czepce nosiły młode dziewczęta, inne panny młode, jeszcze inne kobiety w jesieni swego życia. Nakrycia głowy – zróżnicowane w formie, kształcie, materiale, wysokości, kolorze i ozdobach – świadczyły przede wszystkim o stanie cywilnym, przynależności do grupy narodowościowej, regionalnej, społecznej, a także pełnionej funkcji. Ujawniały różnice pod względem zamożności i wieku.

Prezentacja nakryć głowy ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, muzeów w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Łańcucie i Biłgoraju została wzbogacona licznymi archiwalnymi fotografiami oraz rysunkami.

 

Data: 10 września 2017 (niedziela), godz. 16.00
Miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
Prowadzący: Anna Grabińska-Szczęśniak
Koszt: W cenie biletu na wystawy czasowe