Z dziejów techniki wojskowej XX wieku

Sto lat po tym, jak pistolet maszynowy znalazł się na froncie, zapraszamy na spotkanie poświęcone jego historii. Uczestnicy dowiedzą się, kto, kiedy i gdzie skonstruował kolejne wzory tej popularnej broni, zobaczą także niektóre typy pistoletów maszynowych stosowanych w Wojsku Polskim.

Pierwszy typ, a raczej wzór pistoletu maszynowego został opracowany we Włoszech przez majora Bethela Revelliego i opatentowany w kwietniu 1914 roku. Pistolet swoim wyglądem nie przypominał żadnego ze znanych obecnie przedstawicieli tej broni. Podstawową cechą, która łączy go z innymi, późniejszymi wzorami jest to, że strzela amunicją pistoletową.

Broń ta znalazła się po raz pierwszy na froncie w maju 1916 roku. Pistolet maszynowy majora Revelliego (VP.M15) przeznaczony był do uzbrojenia samolotów, jednak ze względu na słabość naboju nie zyskał zastosowania w lotnictwie i został przekazany wojskom lądowym. Stał się częścią uzbrojenia piechoty włoskiej. Dwa lata później powstał drugi na świecie, a pierwszy niemiecki pistolet maszynowy oznaczony jako wz. 1918. Został użyty pod koniec I wojny światowej. Jego konstruktorem był Hugo Schmeisser.

W okresie międzywojennym pojawiły się nowe typy pistoletów maszynowych, m.in. kolejne konstrukcje Hugo Schmeissera, amerykański Thompson (1921), fiński Suomi (1931) czy niemiecki pm. wz. 1938. Również w Polsce opracowano wzór pistoletu maszynowego, który otrzymał nazwę „Mors” i oznaczenie wz. 1939. II wojna światowa i czas, jaki nastąpił po niej, również przyniosły nowe typy broni. Wkrótce znalazły one zastosowanie także pozawojskowe (policja, siły specjalne). Z tego względu konstruktorzy zmierzali w kierunku ich miniaturyzacji. Dziś poszczególne typy różnią się m.in. kalibrami, wagą czy wymiarami.

Data: 18 maja 2016 (środa), godz. 17.00
Miejsce: gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: dr Wojciech Moś
Wstęp wolny

Na zdjęciach: pistolet maszynowy PPSz wz. 1941 ze zbiorów MGB, fot. Witalis Szołtys