Wielka rewolucja technologiczna – oprowadzanie z kuratorem towarzyszące wystawie „100 x 100. Nasze Stulecie”

Dzięki pralce Frania, która zrewolucjonizowała polskie gospodarstwa domowe w 1958 roku, Polki podniosły się znad balii z tarką. Metalowa beczka z silnikiem elektrycznym przyniosła im odrobinę luksusu. Reklama zachęcała: „Upierz dobrze, szybko, bez zmęczenia”. Myszkowska Fabryka Naczyń Emaliowanych „Światowit”, w której produkowano pralki typu Frania, została założona w 1899 roku jako fabryka bawełny, lecz już w roku 1905 zupełnie się przeprofilowała i zaczęła produkować naczynia emaliowane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pranie we Frani było łatwe. Najpierw napełniało się ją gorącą wodą, zagrzaną na gazie, potem wsypywało się proszek IXI lub Cypisek. Zanim pojawiła się w każdym domu, sąsiedzi odwiedzali się nie tylko po to, by podziwiać urządzenie, ale by razem prać i pomagać sobie nawzajem. Już wówczas pranie uznawano za jedną z najbardziej uciążliwych prac domowych.

O sprzętach, które w ubiegłym wieku zmieniły życie Polaków, opowie Małgorzata Kłych podczas kuratorskiego oprowadzania po wyjątkowej wystawie „100 x 100. Nasze Stulecie”. Warto poznać barwne historie minionego stulecia, także te dotyczące naszego codziennego życia i tego jak prace domowe, stawały się lżejszymi.

data: 12 sierpnia 2018 (niedziela), godz. 16.00
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi: Małgorzata Kłych
wstęp: w cenie biletu na wystawy czasowe

więcej o wystawie czasowej „100 x 100. Nasze stulecie”

katalog towarzyszący wystawie czasowej „100 x 100. Nasze stulecie”