Wernisaż wystawy „Na pograniczu światów”

Na pograniczu światów

Głównym motywem przedstawianym w sztuce nieprofesjonalnej jest realny obraz tego, co nas otacza. Głównym, ale nie jedynym. Wystawa Na pograniczu światów ukazuje nietypowe dla malarzy-amatorów obrazy abstrakcyjne – baśniowe scenerie, senne i kosmogeniczne wizje, ilustracje ludowych podań.

Praca na dużych głębokościach, stale grożące górnikom niebezpieczeństwo, jak również tradycja oraz wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie wyzwoliły u śląskich artystów metafizyczną refleksję. Przedstawiali m.in. pogranicze Ziemi i kosmosu, świata realnego i bajkowego.

Temat pogranicza przewija się tu także w trudności zdefiniowania zjawiska sztuki innej. Obok prac naiwnych, nieporadnych warsztatowo, ale posiadających świeże i indywidualne spojrzenie pojawiają się obrazy przemyślane pod względem tematyki oraz techniki, nie odbiegające od prac artystów profesjonalnych.

Wystawa Na pograniczu światów dowodzi, że sztuka nieprofesjonalna jest niezwykle różnorodna i oryginalna. Nie może być zatem traktowana stereotypowo. Charakteryzuje się bogactwem stylów, zmiennością wypowiedzi, a dla wielu autorów stanowi formę stymulatora.

Na ekspozycji przygotowanej w całości ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego znajdą się obrazy, grafiki, rzeźby w węglu i drewnie, prace „ikon” sztuki nieprofesjonalnej – m.in. Pawła Wróbla, Ludwika Holesza, Jana Nowaka, Władysława Lucińskiego czy Jerzego Sekuły.

Wernisaż: 14 maja 2016 (sobota), Noc Muzeów, godz. 21.00, wstęp wolny
Miejsce: gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2
Kurator: Urszula Batko

Na zdjęciu: Ludwik Holesz, Życie planet, olej, płótno, Świerklany Dolne 1974 r.