Wernisaż wystawy „Kresowe miasta i miasteczka. Fotografie Józefa Dańdy”

plakat-stronaFotografie Józefa Dańdy z lat 30. minionego stulecia przeniosą Państwa do kresowych miast i miasteczek, których wielokulturowość znalazła odzwierciedlenie w urbanistyce, architekturze oraz sztuce.

Wśród 30 fotografii, które od 18 listopada będzie można oglądać na wystawie Kresowe miasta i miasteczka…, znajdą się dwie oryginalne odbitki sporządzone przez autora w okresie międzywojennym. Pozostałe są odbitkami z lat 80. Wystawę wzbogacają plansze, mapa i opisy miejscowości z Encyklopedii Powszechnej Wydawnictwa Gutenberga z lat 1928–1936, a także sprzęt fotograficzny z epoki.

Józef Dańda urodził się w 1895 roku na Śląsku Cieszyńskim, a w 1922 r. przeniósł do Katowic. Od tego czasu Górny Śląsk stał się jego miejscem na ziemi i ważnym, ale nie jedynym obiektem fotograficznych zainteresowań. Podróżował z aparatem po całej Polsce, docierając m.in. na Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej.

Niektóre ze sfotografowanych przez Dańdę miejscowości przeobraziły się w duże miasta, inne figurują dziś pod odmienną nazwą. Dzięki jego zdjęciom możemy poznać krajobraz i architekturę międzywojennych Zaleszczyków, Grodna, Lwowa, Brzeżan, Nowogródka, Podhajec, Wilna, Krystynopolu czy Krzemieńca, a także ośrodków sportów zimowych, jak Jaremcza i Worochta, oraz wielu innych kresowych miejscowości.

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii pochodzących ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego i Muzeum Historii Katowic.

Wernisaż: 18 listopada 2016 (piątek), godz. 18.00, wstęp wolny
Miejsce: gmach przy ul. W. Korfantego 34
Kurator: Mieczysław Dobkowski