Wehikuł czasu. Wokół bytomskiej synagogi

Bytomska synagoga, pocztówka ze zbiorów Muzeum GórnośląskiegoSukkot, Simchat Tora, Chanuka czy Purim to święta żydowskie wyróżniające się radosnym charakterem. Poznając je, uczestnicy warsztatów zaznajomią się z elementami kultury żydowskiej, dowiedzą się, co działo się w synagogach, a także będą mieli szansę własnymi siłami odbudować bytomską synagogę z placu Grunwaldzkiego.

Wokół nas mieszkają przedstawiciele innych kultur, których życie obrzędowo-religijne różni się od naszego. Uczestnicy warsztatów zostaną zainspirowani do twórczego i pełnego tolerancji odkrywania odmiennych obyczajów, poszerzą swoją wiedzę dotyczącą różnorodności kulturowej regionu oraz poznają historię synagogi, która kiedyś była częścią bytomskiego krajobrazu miejskiego.

Zadaniem dzieci będzie zaprojektowanie, wycięcie i złożenie modelu przepięknej synagogi z placu Grunwaldzkiego, która jesienią 1938 roku została doszczętnie spalona. Przy okazji zdobędą wiedzę dotyczącą stylu mauretańskiego, założeń architektonicznych synagog oraz funkcji i rozmieszczenia przedmiotów w ich wnętrzach.

Poznawanie kultury żydowskiej nie w kontekście tragicznej historii przedstawicieli tego narodu, ale poprzez zwrócenie uwagi na radość świętowania, pozwoli na spojrzenie na nią w bardziej antropologicznym ujęciu. Uświadomienie sobie przez młodych ludzi różnorodności kulturowej dawnego Bytomia z pewnością pozytywnie wpłynie na budowanie przez nich własnej tożsamości, jako obywateli wielokulturowego świata.

Warsztaty Wehikuł czasu kierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 12 lat. Towarzyszą wystawie Dar Samuela Hirscha prezentowanej do 30 września w Muzeum Górnośląskim.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 6 zł. Obowiązują zapisy (dwa tygodnie przed terminem zajęć), które prowadzi Dział Edukacji: tel. 32 281-82-94 w. 127.

Data: 17 września 2016 (sobota), godz. 12.30
Miejsce: gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: Magdalena Pospieszałowska
Koszt: 6 zł