Tajemnice Ogrodzieńca

Wykład towarzyszy wystawie „Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska. Profesor Jerzy Szydłowski – sylwetka Mistrza”.

Kwerendy muzealne oraz prace magazynowe wydają się jednym z najmniej interesujących przejawów działalności archeologa. Niejednokrotnie właśnie podczas „przeglądania pudeł” z materiałem zabytkowym można natrafić na przedmiot zupełnie wyjątkowy. Wiele z tych zapomnianych eksponatów staje się przedmiotem dociekań archeologów. Na ich podstawie można ustalić nie tylko pierwotną funkcję zabytku, ale także odkryć tajemnice miejsca, z którego pochodzą.

Ruiny zamku rycerskiego znajdują się w północnej części powiatu olkuskiego, około półtora kilometra na wschód od Ogrodzieńca. Powstanie pierwotnego zamku można datować na początek XIII wieku. Ta obronna siedziba rozbudowana została na początku lub w pierwszej połowie XIV wieku i zyskała wielkie znaczenie jako strażnica, strzegąca spokoju państwowego traktu granicznego, zwanego „wielką drogą”, prowadzącą z Wrocławia, przez Bytom i Olkusz, do Krakowa.

Rozpoczętymi w 1964 roku badaniami archeologicznymi na zamku w Ogrodzieńcu prowadzonymi przez Dział Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu kierował Jerzy Szydłowski. W trakcie prac udało się odkryć najstarsze pozostałości po mieszkańcach zamku, które są zupełnie wyjątkowe i unikatowe w skali europejskiej. O tych cennych znaleziskach, które przez kontekst występowania wzbogaca naszą wiedzę nie tylko na temat samego zamku, ale także średniowiecznego życia, będzie można się dowiedzieć więcej podczas wykładu „Tajemnice Ogrodzieńca”.

 

 

Data: 7 listopada 2017 (wtorek), godz. 16.00
Miejsce: Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
Prowadzi: Ewelina Imiołczyk
Koszt: wstęp wolny