Droga do Instytutu Twórczej Fotografii. Spotkanie z Michałem Szalastem w cyklu Akademia Fotografii

Instytut Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie od lat uważany jest za jedną z najlepszych szkół fotograficznych w Europie. Rafał Milach, Tomasz Lazar, Kuba Dąbrowski, Bart Pogoda czy Adam Palenta to tylko kilku znanych polskich twórców, którzy swoją edukację fotograficzną pobierali właśnie tutaj. Co wpływa na atrakcyjność tej uczelni? Jaki jest jej profil i zainteresowania? Co leżu u jej podstawy i w którym kierunku podąża? I w końcu jak się stać adeptem tej prestiżowej uczelni – na te pytania odpowie pedagog, a jednocześnie autor najlepszej pracy bakalarskiej 2019 roku Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie.

Michał Szalast – urodzony i nierozerwalnie związany z Górnym Śląskiem. Studiował historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracuje jako fotoreporter, filmowiec, publicysta, pedagog i kurator wystaw fotograficznych (m.in. Made In Opava, W pracy – fotografia Krzysztofa Gołucha) Zwycięzca konkursów fotografii prasowej (BZ WBK Press Photo, Silesian Press Photo). Członek Polskiego Związku Artystów Fotografików. Pedagog Institutu Tvurci Fotografie Slezke Univerzity v Opave.
W roku 1990, kiedy powstał Instytut Twórczej Fotografii (ITF) na Uniwersytecie Śląskim w Opawie, we wszystkich krajach postkomunistycznej Europy tylko na 2 uczelniach wyższych można było studiować fotografię jako samodzielny kierunek – na FAMU w Pradze i na Hochschule für Grafik und Buchkunst w Lipsku. Dzisiaj tylko w Czeskiej Republice jest 9 publicznych i prywatnych szkół wyższych z Wydziałem Fotografii. ITF jest pośród nich największa. Przez lata udało się z ITF-u stworzyć szanowaną instytucję, która oferuje licencjackie, magisterskie i doktoranckie studia, a także akredytacje dla docentur i habilitacji oraz powoływania profesorów. Dzięki bogatemu programo-wi studiów, który kładzie nacisk nie tylko na fotografię artystyczną i użytkową, lecz także na historię i teorię fotografii, liczni absolwenci uczelni sprawdzają się nie tylko jako fotografowie, ale także pedagodzy w średnich i wyższych szkołach, kuratorzy wystaw, szefowie galerii, redaktorzy czy publicyści. Duża część obecnych studentów ITF-u pochodzi z zagranicy, przede wszystkim z Polski i ze Słowacji. Wśród wykładowców są także trzej Polacy – Jan Brykczyński, Rafał Milach oraz Michał Szalast. Wielu polskich absolwentów i studentów zyskało mocną pozycję nie tylko na polskiej, ale i międzynarodowej scenie fotograficznej. Zdobycie doświadczeń zawodowych, nawiązanie przyjaznych relacji w czeskiej szkole, gdzie studenci poznają również czeską historię i kulturę, to doskonały przykład nieformalnej współpracy polsko-czeskiej.

Akademia Fotografii to spotkania osób, dla których fotografia jest pasją lub sposobem na życie. W comiesięcznych wykładach znajdziesz inspiracje, poznasz najbardziej twórczych artystów z branży fotograficznej. Podczas spotkań poruszamy tematy związane zarówno z filozofią twórców, jak i dotyczące technik. W najbliższym sezonie nie zabraknie również prezentacji najprężniej rozwijających się ośrodków i zjawisk fotograficznych ostatnich lat, prezentowanych przez najlepszych wykładowców i praktyków.

data: 24 października 2019 (czwartek), godz. 18.00
miejsce: Sala Kolumnowa, ul. W. Korfantego 34
prowadzenie: Michał Szalast
wstęp: 5 zł