Śląskie epitafia na porcelanie – spotkanie z cyklu „Przystanek kolekcja”

Przed nami siódme spotkanie z cyklu „Przystanek kolekcja”. Czym są epitafia na porcelanie? To materialny zapis pamięci o ludziach – widzialny ślad, mówiący o tym, jak się nazywali, jaki wykonywali zawód, z jakich rodzin i miejscowości pochodzili… Swoisty „dowód osobisty” utrwalony na porcelanie. Porcelanowe tablice i książki nagrobne różnej wielkości zaczęły pojawiać się około roku 1850, a produkowano je do końca II wojny światowej. W tamtym okresie wytwarzała je niemal każda fabryka porcelany.

Dlaczego akurat porcelana? Nie do końca wiadomo… Być może jej biały kolor, kojarzący się z czystością i niewinnością, miał symboliczne znaczenie w przypadku uwieczniania pamięci zmarłych. Na współczesnych cmentarzach wciąż jeszcze możemy zobaczyć porcelanowe epitafia, choć niestety kwaśne deszcze i upływ czasu regularnie je niszczą.

 

W opowieść o śląskich epitafiach na porcelanie wprowadzi Roman Gatys, od 23 lat kolekcjoner i miłośnik śląskiej porcelany. Jego zainteresowania dotyczą wszystkich zagadnień związanych z historią porcelany na Śląsku od 1820 roku do chwili obecnej, zajmuje się badaniem i dokumentowaniem jej dziejów. Autor 11 książek o porcelanie śląskiej, w tym „Encyklopedii śląskiej porcelany”. Organizator wielu wystaw i artykułów w prasie fachowej, wielokrotnie nagradzany w dziedzinie kultury. Współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany i Widokówki. Jego kolekcja epitafiów na śląskiej porcelanie składa się z kilkudziesięciu tablic i nagrobków, z których każdy egzemplarz jest unikalnym dziedzictwem naszego regionu.

„Przystanek kolekcja” to forum kolekcjonerów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Spotkania, odbywające się w każdą czwartą środę miesiąca, są okazją do pochwalenia się swoją kolekcją, zdobycia wiedzy o zasadach kolekcjonowania, stwarzają możliwość podpatrzenia dobrych praktyk w dziedzinie tworzenia zbiorów oraz zetknięcia się z ludźmi podzielającymi naszą pasję. Podczas comiesięcznych spotkań prezentujemy konkretną kolekcję. Wśród przedstawionych zbiorów znajdą się zarówno delikatne i unikatowe porcelanowe skarby, jak i wyroby nożowników czy kowali. Nie zabraknie też pamiątek historycznych, numizmatycznych i fotograficznych. Forum otwarte jest na nowych kolekcjonerów – masz ciekawe hobby i chcesz się nim podzielić? Zgłoś się do nas.

 

data: 25 lipca 2018 (środa), godz. 17.00
miejsce: Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi: Roman Gatys
wstęp wolny