Śląska kartografia – spotkanie z cyklu „Przystanek kolekcja”

Przed nami piąte spotkanie z cyklu „Przystanek kolekcja”. Tym razem będzie to okazja do poznania pasji Romualda Haliniaka, który sam siebie nazywa „zbieraczem historii od zawsze”. W młodości jego zainteresowaniem były modele samolotów pokładowych, później broń palna i militaria. Dzięki znajomości z pasjonatem lokalnej historii, Rolandem Skubałą, zainteresował się przeszłością regionu.

„Zamiast zachwycać się Krakowem, Rzymem, Wrocławiem, lub jeździć do takich obiektów Riese czy MRU szukałem tego samego w moich Pyskowicach”

Zainspirowany wykazem hut górnośląskich, który znalazł w książce Józefa Piernikarczyka, rozpoczął swoją przygodę z kartografią. Mimo, że Pyskowice jako małe prywatne miasteczko na Górnym Śląsku nie posiada bogatego materiału kartograficznego, Romuald Haliniak spędzając czas w archiwach i poszukując informacji w Internecie, odtwarza to, czego już nie ma i chętnie dzieli się swoją imponującą wiedzą z innymi. Już 23 maja opowie o swojej pasji, rodzajach map i zmianach, które zostały na nich zaznaczone. Spotkanie pozwoli poznać historię regionu z całkowicie innej, jakże ciekawej perspektywy.

 

Romuald Haliniak opowie między innymi o najstarszej mapie, na której są zaznaczone Pyskowice – Peiskertscham. Jest to mapa z 1576 roku, sporządzona przez Martina Helwiga, zwana „Charte vom Herzogtum Schlesien”. Znajduje się na niej przeszło 370 lokalizacji i aż do XVIII wieku stanowiła podstawowe źródło informacji kartograficznej o Śląsku i była wzorem dla kolejnych wydawnictw, stąd też często nazywana jest „matką wszystkich map Śląska”.

„Przystanek kolekcja” to forum kolekcjonerów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Spotkania, odbywające się w każdą czwartą środę miesiąca, to okazja do pochwalenia się swoją kolekcją, zdobycia wiedzy o zasadach kolekcjonowania, możliwość podpatrzenia dobrych praktyk w dziedzinie tworzenia zbiorów oraz spotkania ludzi podzielających naszą pasję. Podczas comiesięcznych spotkań prezentujemy konkretną kolekcję. Wśród zaprezentowanych zbiorów znajdą się zarówno delikatne i unikatowe porcelanowe skarby, jak i wyroby nożowników czy kowali. Nie zabraknie też pamiątek historycznych, numizmatycznych i fotograficznych. Forum otwarte jest na nowych kolekcjonerów – masz ciekawe hobby i chcesz się nim podzielić – zgłoś się do nas.

 

data: 23 maja 2018 (środa), godz. 17.00
miejsce: Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi: Romuald Haliniak
wstęp wolny