Śląska architektura modernistyczna – spotkanie z cyklu „Śląsk w kontekście”

 

Śląska architektura modernistyczna stanowi niezwykle interesujące zagadnienie, któremu warto przyglądać się w szerokim kontekście. Właśnie bowiem na Śląsku odnaleźć można ślady wielokulturowości oraz skomplikowanych dziejów politycznych, także na gruncie architektury. Na samym Górnym Śląsku natrafiamy na ślady modernizmu polskiego, niemieckiego i czeskiego, które zasadniczo się od siebie różniły. I nie tylko to bogactwo jest naszym wyróżnikiem. Nasz gość, dr hab. Beate Störtkuhl, w swojej książce „Modernizm na Śląsku 1900–1939. Architektura i polityka” dokonuje imponującego przeglądu polskich i niemieckich badań nad architekturą modernistyczną Śląska, od Wrocławia aż po sporne przygraniczne tereny Górnego Śląska, osadzając je w szerokim kontekście politycznym, kulturowym i ekonomicznym, wskazując między innymi na to, jaki wpływ na architekturę tej i tamtej strony miały kulturowe antagonizmy wzdłuż granicy oraz polityczne ambicje młodego województwa śląskiego, które stało się częścią nowo powstałego państwa polskiego. Zapraszamy na niezwykle interesujące spotkanie z badaczką Bundesinstitut für Kultur und Geschichte der Deutschen im östlichen Europa, która sercem związana jest z Górnym Śląskiem, a w sposób szczególny z Bytomiem.

 

data: 19 stycznia 2019 (sobota), godz. 16.00
miejsce: Centrum Edukacji, pl. J. III Sobieskiego 2
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
gość: dr hab. Beate Störtkuhl
wstęp wolny

 

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę Beate Störtkuhl „Modernizm na Śląsku 1900–1939. Architektura i polityka” w promocyjnej cenie 140 zł. Książka jest dostępna w sprzedaży w stałej cenie w punktach kasowych Muzeum Górnośląskiego przy pl. J. III Sobieskiego 2 i ul. W. Korfantego 34 oraz w naszym sklepie internetowym.

Opis wydawcy:

Geopolityczna sytuacja Śląska w pierwszej połowie XX wieku miała bezpośredni wpływ na rozwój nowoczesnej architektury. Prestiżowy projekt jak Hala Stulecia Maxa Berga we Wrocławiu, mógł powstać, ponieważ miasto chciało pokazać, że nadąża za zachodnioniemieckimi konkurentami. Ambitna rozbudowa Katowic w okresie międzywojennym nastąpiła w wyniku kulturowego wyścigu z niemieckimi miastami po drugiej stronie granicy. Koniunktura w budownictwie przyciągnęła na Śląsk kreatywne osobowości, takie jak Erich Mendelsohn, Dominikus Böhm, Tadeusz Michejda i Karol Schayer; tu swoją karierę zaczynali tacy architekci, jak Hans Poelzig i Ernst May. Autorka analizuje rozwój architektury w świetle współczesnego dyskursu artystycznego i społecznego. Rekonstruuje wykraczające daleko poza Śląsk powiązania zainteresowanych podmiotów i osadza historię regionu w kontekście międzynarodowej architektury modernistycznej. Dr hab. Beate Störtkuhl jest historykiem sztuki w Bundesinstitut für Kultur und Geschichte der Deutschen im östlichen Europa i docentem na Uniwersytecie Carla von Ossietzky’ego w Oldenburgu.