Różne sposoby traktowania zmarłych w okresie wpływów rzymskich – wykład towarzyszący wystawie „Od śmierci nikt się nie wykręci”

Kultury archeologiczne schyłku starożytności, w dużej mierze dobrze poznane, wciąż budzą wśród badaczy żywe zainteresowanie. Wśród znalezisk archeologicznych najważniejszym źródłem informacji o wierzeniach i strukturze społecznej są cmentarzyska. Obrządek pogrzebowy, który w tym okresie obejmuje różne formy i sposoby traktowania zmarłych, stanowi doskonały punt wyjścia do poznania bogatej i złożonej kultury dawnych ludzi.

Podążający w swoją „ostatnią drogę” zmarły potrzebował szeregu przedmiotów, które miały mu ją ułatwić. Począwszy od przedmiotów codziennego użytku (ubrania, żywność, broń, narzędzia), a skończywszy na przedmiotach o charakterze magiczno-religijnym, jak np. amulety, talizmany czy monety. Pozwala to dopatrywać się rozmaitych śladów zarysowanego systemu wierzeniowego w wyobrażeniach odwołujących się do świata mitów i sag germańskich, a także do świata antycznego.

data: 18 listopada 2018 (niedziela), godz. 16.00
miejsce: Sala Kolumnowa, ul. W. Korfantego 34
prowadzi: Ewelina Imiołczyk
wstęp wolny

 

więcej o wystawie czasowej „Od śmierci nikt się nie wykręci”