Radą i czynem. Luteranie w Bytomiu w XIX i XX w. – Otwarcie wystawy

 

Duch reformacji nie ominął Górnego Śląska, a w tym ważnego wówczas z punktu widzenia historii miasta Bytomia. Znajdował się tu jeden z ośrodków społeczności ewangelickiej. Środowisko ewangelików przetrwało mimo zmiennych kolei losu wojny trzydziestoletniej. Rozkwit ewangelicyzmu przypada na przełom XIX i XX wieku.

Na wystawie „Radą i czynem. Luteranie w Bytomiu w XIX i XX wieku” zaprezentowane zostały nieliczne pamiątki po przedwojennej wspólnocie ewangelickiej, między innymi sztandar Ewangelickiego Stowarzyszenia Młodzieży, przedwojenna księga ogłoszeń parafialnych, kamień węgielny z Domu Parafii Ewangelickiej czy płyty nagrobne pochodzące z nieistniejącego już cmentarza przy ul. Kolejowej. Razem z Muzeum Górnośląskim możecie odbyć wirtualną „podróż” po miejscach związanych – w przeszłości i dziś – z życiem bytomskich ewangelików. W części poświęconej pl. Klasztornemu cofniemy się aż do burzliwego czasu reformacji w XVI w. Specjalnie na wystawę został przygotowany model kościoła ewangelickiego w Bytomiu.

W części poświęconej Miechowicom przedstawiamy oryginalne przedmioty związane z działalnością Matki Ewy. Możecie zobaczyć również obiekty nawiązujące do ewangelickiej liturgii oraz zabytkowe książki, na czele z bibliami luterańskimi z XVII wieku pochodzącymi ze zbiorów Domku Matki Ewy w Miechowicach. Przekonajcie się, jak wyglądała szkółka niedzielna, i obejrzeć pamiątki z konfirmacji, wprowadzającej młodych luteranów w dorosłe życie.

Wystawie towarzyszą: film dokumentalny „Śladami bytomskich ewangelików” (reż. Alicja Schatton), poświęcony historii wspólnoty bytomskiej w XIX i XX wieku, przedstawionej na tle procesów społecznych zachodzących wtedy na Górnym Śląsku, oraz monografia „UMBRA TRANSIT – LUX PERMANET. Ewangelicy na Górnym Śląsku na przestrzeni wieków” (red. Joanna Lusek).

Otwarcie wystawy połączone będzie z wręczeniem dorocznych Nagród „Ostoja Pokoju” im. Matki Ewy.

kurator wystawy: Maciej Droń

 

Otwarcie 1 października o godz. 18:00.

Czas trwania: 1 października 2017 – 31 stycznia 2018
Miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2