„Przy dźwiękach harfy” – Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na koncert świąteczny

Radosną, świąteczną muzyką Bacha, Vivaldiego, Mendelssohna rozbrzmią wnętrza Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. To będzie wyjątkowy koncert, bo czasy również są „wyjątkowe”… Świąteczne koncerty w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zawsze gromadziły entuzjastów dobrej muzyki. Tym razem jednak to Muzeum Górnośląskie przeniesie do domów muzealnych przyjaciół świąteczną atmosferę. 26 grudnia o godzinie 12.00 na stronie Muzeum i w jego mediach społecznościowych wyemitowany zostanie koncert świąteczny pt. „Przy dźwiękach harfy” w wykonaniu Lorien Trio.

Radosne dźwięki harfy nie tylko wykreują świąteczną atmosferę, ale zaproszą widzów w bajkowy świat melodii kojarzonych z zimą i Bożym Narodzeniem. Koncert odbędzie się w scenerii Galerii Malarstwa Polskiego, a radosny nastrój dopełni tło dla wirtuozerskiego popisu Lorien Trio – obraz „Wesele kozackie” Józefa Brandta i inne dzieła polskich malarzy.

Koncerty świąteczno-noworoczne stały się w naszym Muzeum tradycją. Ten będzie ze wszech miar wyjątkowy – wieńczy bowiem program „Pogotowie kulturalne”. W ramach programu zrealizowano szereg zajęć i filmów stworzonych przez bytomskich muzealników z myślą o osobach chorych przewlekle i onkologicznie. Dźwięki muzyki płynące prosto z muzealnego wnętrza w świąteczny dzień zabrzmią również na szpitalnych oddziałach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach. Koncert w sposób szczególny adresowany jest do osób chorych i personelu medycznego.

Harfa – bohaterka muzealnego koncertu – wraz z fletem i altówką przywoła świąteczną atmosferę, przywiedzie do miejsc poza czasem, opowie o dzieciństwie Chrystusa, przedstawi swoją wersję „Zimy” Vivaldiego, ukołysze w utworze Regera nowo narodzone Dzieciątko, wreszcie – uniesie na skrzydłach pieśni wszystkie świąteczne życzenia dobra, życzliwości i pokoju. Niech wszystko, co dobre, się spełni!

Film powstał w ramach projektu „Pogotowie kulturalne”, którego celem jest umożliwienie dostępu do kultury osobom z chorobą nowotworową i leczącym się neurologicznie, którzy z przyczyn zdrowotnych, z powodu niskiej odporności i wielogodzinnych sesji w szpitalu, nie mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym na co dzień. Więcej informacji znajdziecie tutaj 🚑
  

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.